Efektywne uczenie się jest przydatne nie tylko w szkole, ale też w dorosłym życiu. Niektórzy uczą się cały czas, zapisując się na nowe kursy, doskonaląc swoje umiejętności, zmieniając pracę. Jak jednak przyswajać wiedzę bez problemów? Jak efektywnie się uczyć, z jakich metod warto korzystać?

Zadbaj o przestrzeń do nauki

Nic tak nie rozprasza podczas nauki jak chaos i bałagan wokół. Warto więc wcześniej zadbać o taką przestrzeń, w której będzie najmniej kuszących bodźców. Dobrze jest wcześniej posprzątać, wyciszyć telefon, wyłączyć laptopa, zadbać o dobre światło. Okazuje się, że w nauce ważne jest również jedzenie. Organizm musi mieć energię, żeby się uczyć, należy więc wcześniej zjeść posiłek, a podczas nauki regularnie się nawadniać. A z jakich metod warto korzystać, przyswajając wiedzę?

Czytanie książki

Nauka przez nagrywanie i odtwarzanie

Chociaż większość osób nie lubi swojego głosu, jedną z popularnych metod efektywnego uczenia jest nagrywanie i odtwarzanie materiału. Można to robić za pomocą telefonu i używać do tego wgranego dyktafonu. Technika ta jest podwójnie efektywna, ponieważ w ten sposób zarówno czytamy materiał, jak i go odsłuchujemy. Za jej pomocą mogą więc uczyć się słuchowcy i wzrokowcy.

Nauka przez notatki

Niektórzy uczą się najlepiej, robiąc notatki. Pisanie pozwala na zapamiętanie materiału. Najlepiej robić to w atrakcyjny sposób. Popularne są mapy myśli, na których zapisuje się najważniejsze informacje związane z danym zagadnieniem. Co ważne, notatki i takie myśli należy robić ręcznie, a nie na komputerze. Proces ten będzie trwał dłużej, ale dzięki niemu można zapamiętać więcej rzeczy.

Nauka przez powtarzanie

Powtarzanie materiału jest niezbędne do przyswojenia go. Nie chodzi tu o to, żeby uczyć się go na pamięć. Najlepiej po powtórzeniu spróbować odtworzyć przeczytany materiał, sporządzić notatki lub wygłosić to, co pamiętamy. Jeśli o czymś zapomnimy, coś pominiemy, najlepiej od razu do tego wrócić i robić wszystko od początku.

Nauka przez uczenie innych

Efektywnie uczyć się można również przez dzielenie się wiedzą, stąd takie popularne jest uczenie się we dwoje, pod warunkiem, że będzie to pożytecznie spędzony czas. Uczenie innych, tłumaczenie im jak przebiegają dane procesy, przekazywanie wiedzy, może być najlepszą metodą, by utrwalić swoją wiedzę, ale i sprawdzić te rzeczy, których jeszcze nie wiemy, a jesteśmy o to pytani.

Uczenie się podczas codziennych czynności

Każdy z nas ma w ciągu dnia takie chwile, podczas których nie skupia się szczególnie na niczym. Mowa np. o dojazdach do pracy, gotowaniu obiadu, czekaniu na kogoś. Ten czas można poświęcić na naukę, najlepiej w wygodnej formie. Może to być odsłuchiwanie nagrań na telefonie, przeglądanie notatek sporządzonych na małych kartkach lub nawet zdjęć, na których uwiecznione są nasze mapy myśli. Każdy sposób jest dobry, by przyswajać wiedzę, trzeba jedynie znaleźć na to czas i taką metodę, która będzie dna nas odpowiednia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *