Masz przed sobą tomografię komputerową z kontrastem? Zastanawiasz się, jak przygotować się do tego badania? Czy można jeść przed tomografią? Przeczytaj nasz artykuł, a dzięki temu dowiesz się, jak wygląda procedura przygotowawcza do diagnostyki komputerowej.
Jak przygotować się do tomografii komputerowej z kontrastem?
Wykonanie badania tomograficznego z kontrastem najczęściej jest poprzedzone konsultacją z lekarzem prowadzącym. Pacjent powinien przedstawić pełną historię swoich chorób i wykaz aktualnie stosowanych leków. Niezwykle cenna dla zespołu medycznego jest też informacja o ewentualnej alergii na środki kontrastowe. Zaleca się, aby pacjent 4 godzin przed badaniem powstrzymał się od spożywania pokarmów stałych. Konieczne jest także oznaczenie poziomu kreatyniny we krwi. Osoby, które mają stwierdzone choroby nerek, powinny wykonać to badanie najwcześniej 7 dni przed tomografią komputerową. Natomiast pozostali pacjenci mogą oznaczyć kreatyninę nawet miesiąc przed zgłoszeniem się na badanie. Istotne jest to, aby jego wynik był aktualny.
Jak przygotowuje się pacjenta do tomografii w placówce medycznej?
Przed przeprowadzeniem tomografii komputerowej z kontrastem personel medyczny przeprowadza z pacjentem krótki wywiad dotyczący jego stanu zdrowia, aby potwierdzić możliwość przeprowadzenia badania. Następnie zakłada się mu wenflon, przez który zostanie podany środek kontrastowy. Przed rozpoczęciem skanowania technik układa pacjenta w odpowiedniej pozycji, aby zapewnić najwyższą jakość obrazu. Komunikacja z personelem medycznym odbywa się za pomocą interkomu, co zapewnia osobie, u której wykonuje się tomografię, poczucie bezpieczeństwa i komfortu.
Jak wygląda tomografia z kontrastem?
Podczas badania pacjent leży na ruchomym stole przesuwającym się do wnętrza tomografu. Maszyna, emitując promieniowanie rentgenowskie, krąży wokół ciała, tworząc szczegółowe obrazy przekrojów badanej okolicy. W trakcie skanowania niezbędne jest, aby pacjent leżał nieruchomo dla uzyskania jak najbardziej wyraźnych obrazów. Czasami technik może poprosić o wstrzymanie oddechu na krótki moment. Podany środek kontrastowy pomaga uwidocznić różne struktury ciała, co zwiększa dokładność diagnostyki. Sama tomografia trwa zazwyczaj od kilkunastu do kilkudziesięciu minut, w zależności od badanego obszaru. Po zakończeniu badania pacjent może wrócić do domu. Jeśli chcesz wiedzieć, jak długo organizm oczyszcza się z kontrastu, to pamiętaj, że po tomografii zaleca się picie dużych ilości wody w ciągu doby w celu wypłukania tego środka.
Pacjent zgłaszający się na tomografię z kontrastem powinien być na czczo. Niektóre osoby obawiają się tego badania, jednak naszym zdaniem słuchając wskazówek personelu, można oszczędzić sobie niepotrzebnych nerwów. Co jeszcze jest ważne podczas przygotowań do tomografii komputerowej z kontrastem? O czym powinni pamiętać pacjenci? Podziel się swoją opinią w komentarzu pod artykułem.