W dobie zakupów internetowych wiele płatności odbywa się drogą elektroniczną. Nie powinno zatem dziwić, że sklep internetowy prosi o podanie numeru karty bankowej. Czy podawanie numeru karty jest bezpiecznie? Czy ujawniając dane zamieszczone na karcie kredytowej lub debetowej, można narazić się na utratę środków z konta? Przeczytaj nasz artykuł i rozwiej swoje wątpliwości.

Czy płacenie kartą przez internet jest bezpieczne?

Podczas zakupów online sklep internetowy może prosić Cię o podanie danych z karty płatniczej. Numer karty często stanowi również potwierdzenie rezerwacji pokoju w hotelu na wakacje lub wyjazd służbowy. Czy bezpieczne jest podawanie numeru karty kredytowej lub debetowej? Numer karty płatniczej stanowi jej unikalny znak rozpoznawczy. Jednak nie wystarczy do sfinalizowania transakcji. Poza numerem karty bankowej serwis prosi o podanie imienia i nazwiska właściciela karty, jej daty ważności, a także kodu CVC, CVV lub CID (w zależności od rodzaju karty). Wyprowadzenie tych danych jest często konieczne, aby operacja została zrealizowana i jest stosunkowo bezpieczne. Co nie oznacza, że nie może pociągać za sobą pewnego ryzyka.

Jak zwiększyć bezpieczeństwo podawania numeru karty w internecie?

Chcesz mieć pewność, że podawanie numeru karty jest bezpieczne? Zwróć uwagę na kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim sprawdź, czy strona, na której dokonujesz zakupu lub rezerwacji, jest godna zaufania. Jak to zweryfikować? Potwierdzenie, że serwis zapewnia bezpieczeństwo użytkownikom stanowi aktywny certyfikat SSL, czyli zielona lub zamknięta kłódka przy adresie strony. Nie klikaj w podejrzane linki do płatności, które mogą być próbą wyłudzenia Twoich danych. Korzystaj z systemu 3D Secure, wymagającego potwierdzenia internetowej płatności kartą poprzez wpisanie jednorazowego kodu otrzymanego SMS-em lub zalogowanie się do aplikacji mobilnej banku. Zrezygnuj z zapisywania w przeglądarce danych karty i pamiętaj o wylogowaniu się ze sklepu internetowego po zakończeniu transakcji. W ten sposób zminimalizujesz ryzyko przechwycenia przez osoby nieuprawnione numeru karty płatniczej.

Co zrobić w przypadku wycieku danych dotyczących karty bankowej?

Mimo dokładania wszelkich starań ze strony serwisów internetowych, na których często dokonuje się płatności, czasami może dojść do wycieku informacji z karty debetowej lub kredytowej. Jak należy postąpić w takiej sytuacji? Jeśli podejrzewasz, że numer Twojej karty został wykradziony, jak najszybciej ją zablokuj. Najprostsze rozwiązanie to skontaktowanie się z bankiem poprzez infolinię. Możesz także udać się do jednego z jego oddziałów. Pamiętaj jednak, że w takim przypadku czas odgrywa kluczową rolę. Im później zablokujesz dostęp do karty, tym większe istnieje prawdopodobieństwo utraty zgromadzonych na koncie środków.

Banki i strony internetowe najczęściej dbają o to, by podawanie numeru karty było bezpieczne. Należy jednak zachować czujności i pamiętać o korzystaniu tylko z zaufanych serwisów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *