Czasami trudno sobie poradzić z ogarniającymi nas emocjami. Jest to jednak możliwe. Oto kilka sposobów, które mogą nam pomóc opanować targające nami intensywne uczucia.

  1. Uśmiechnij się
  2. Chwila wytchnienia
  3. Systematyczny relaks
  4. Dbanie o zdrowie
  5. Zmiana nastawienia

1. Uśmiechnij się

Kiedy miotają nami silne emocje, warto postarać się uśmiechnąć. Może brzmi to naiwnie, ale ma to naukowe podstawy. Okazuje się, że samo naśladowanie danej emocji zwiększa intensywność jej odczuwania, a hamowanie wyrażania emocji hamuje równocześnie jej odczuwanie.

2. Chwila wytchnienia

Czasami trzeba po prostu przeczekać, aż emocje ustąpią. Silne emocje mogą zaburzać właściwy osąd sytuacji, dlatego zwłaszcza wtedy, gdy musimy podjąć ważną decyzję, warto dać sobie chwilę, by uczucia straciły na intensywności. Jest to naturalny sposób radzenia sobie z emocjami. Dajemy sobie chwilę wytchnienia, aż one ustąpią i będziemy mogli spojrzeć trzeźwo na sytuację, która je wywołała.

Ile należy odczekać? Tutaj nie ma jednej poprawnej odpowiedzi. Różne sytuacje generują emocje o różnym natężeniu. Co więcej, jedna osoba inaczej odbiera pewne sytuacje niż inna. Jest to więc kwestia indywidualna.

Jak wykorzystać ową chwilę wytchnienia? Najlepiej na pewien czas odciąć się od sytuacji. Można udać się na spacer. Jeżeli nie mamy tyle czasu, rozwiązaniem może być spędzenie tej chwili na powolnym i głębokim oddychaniu.

3. Systematyczny relaks

Równowagę emocjonalną można systematycznie ćwiczyć, aby w przyszłych trudnych sytuacjach dawać sobie radę z emocjami, Dobrymi metodami są ćwiczenia fizyczne i medytacja. W sposobach tych chodzi o to, aby się wyciszyć i na bieżąco dawać upust napięciom.

Jeśli chodzi o relaksację, powinna ona przede wszystkim pomóc uspokoić oddech i rozluźnić mięśnie. Aby uspokoić oddech, należy głęboko i powoli wdychać powietrze przez nos, a następnie powoli wypuszczać je ustami. By dać wytchnienie napiętym mięśniom, opuśćmy ramiona, wyprostujmy plecy i postarajmy się, wciąż głęboko oddychając, rozluźnić wszystkie mięśnie.

medytacja

4. Dbanie o zdrowie

Aby radzić sobie z emocjami, warto też zatroszczyć się o swoje zdrowie fizyczne. W powiedzeniu „W zdrowym ciele zdrowy duch” jest sporo prawdy. Jeśli więc negatywne emocje często przejmują nad nami kontrolę, warto pochylić się nad stanem własnego zdrowia. Do takiego emocjonalnego rozchwiania mogą prowadzić choroby, niedobór określonych witamin i mikroelementów, brak ruchu oraz niewłaściwa dieta.

5. Zmiana nastawienia

By poradzić sobie z emocjami, warto też zmienić swoje nastawienie. Postarajmy się spojrzeć na dany problem z innej perspektywy niż dotychczas. Warto też postarać się skupić na konkretnym celu lub na wykonywanej czynności, zamiast na towarzyszących im emocjach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *