Rynek nieruchomości rządzi się swoimi prawami, w myśl których mało kto z nas może sobie pozwolić na zakup mieszkania lub domu za zaoszczędzone środki. Ponad 80% Polaków zaciąga w tym celu kredyt hipoteczny, który otwiera drzwi do własnego M. Jakie trzeba spełnić warunki i co zrobić, aby otrzymać kredyt hipoteczny?

kredyt hipoteczny - jakie warunki

Jakie warunki kredytu hipotecznego?

Procedura przyznawania kredytu hipotecznego jest obwarowana licznymi wymogami, przebiega w kilku etapach i nakłada obowiązek dopełnienia wielu formalności. Kredyt hipoteczny to zobowiązanie finansowe, które zaciągamy zazwyczaj na wiele lat, dlatego bank zawsze skrupulatnie weryfikuje, czy w wyznaczonym czasie będziemy w stanie spłacić dług. W tym celu nakłada na potencjalnego kredytobiorcę szereg warunków, bez ich spełnienia szanse na kredyt hipoteczny są praktycznie zerowe.

W ocenie instytucji finansowej udzielającej kredytu na mieszkanie lub kredytu na budowę domu jest zdolność kredytowa, na którą wpływa kilka czynników. Podczas starań o kredyt hipoteczny bank bierze pod uwagę kwotę kredytu oraz okres kredytowania, zawsze sprawdza podstawę zatrudnienia osoby składającej wniosek oraz wysokość jej dochodów. Nie bez znaczenia jest też ilość osób, z którymi wnioskodawca prowadzi gospodarstwo domowe oraz wysokość miesięcznych wydatków.

Wyznacznikiem wiarygodności przyszłego kredytobiorcy jest również pozytywna historia kredytowa oraz profil przyszłego kredytobiorcy, im młodsza osoba tym większe szanse na wyższą kwotę kredytu. Koniecznym warunkiem jest też wkład własny, którego wysokość oscyluje najczęściej na poziomie 20% kredytowanej nieruchomości.

Co zrobić, aby uzyskać kredyt hipoteczny?

Bank zawsze indywidualnie rozpatruje poszczególne wnioski kredytowe, jednak procedura weryfikacji jest dla wszystkich taka sama. Ubiegając się o kredyt hipoteczny, najlepiej samodzielnie zbadać swoją zdolność kredytową. W tym celu warto korzystać z internetowych kalkulatorów zdolności kredytowej, które pozwolą upewnić się czy bank pozytywnie rozpatrzy wniosek.

Poszukując najlepszej oferty kredytu na mieszkanie, dobrze posiłkować się opinią eksperta lub próbować znaleźć ją samodzielnie, najlepiej przy pomocy dostępnych w sieci porównywarek kredytów hipotecznych. Niezwykle ważna jest szczegółowa analiza proponowanej usługi, trzeba pamiętać, że zawsze warto negocjować warunki proponowanego kredytu hipotecznego.

Przed złożeniem wniosku o kredyt hipoteczny należy zwrócić szczególną uwagę nie tylko na oprocentowanie kredytu na dom lub mieszkanie, istotne znaczenie ma również wysokość RRSO, opłaty przygotowawczej, wartość prowizji oraz marży. Warto też przeanalizować z jakimi kosztami wiąże się wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego, czy bank nakłada obowiązek skorzystania z dodatkowych ubezpieczeń. Wszystkie czynniki decydują bowiem o całkowitym koszcie kredytu.

Dokumenty do kredytu hipotecznego

Instytucje finansowe udzielające kredytu hipotecznego ściśle określają katalog potrzebnych dokumentów, które należy przedłożyć. Pomiędzy poszczególnymi bankami mogą występować w tym względzie drobne różnice, najczęściej jednak wraz z wnioskiem o kredyt na dom trzeba złożyć kopię dokumentu tożsamości potwierdzoną z zgodność z oryginałem, zaświadczenie o zatrudnieniu i uzyskiwanych zarobkach. Niezbędny jest też wyciąg z rachunku osobistego za wskazany okres oraz deklaracja PIT-37. Potrzebne są również dokumenty dotyczące aktualnych zobowiązań finansowych oraz kredytowanej nieruchomości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *