O tym, że tlen jest niezbędny do życia wiedzą wszyscy. Co więcej, może być również lekarstwem. Tlenoterapia zyskuje coraz większą popularność i jest stosowana w problemach kardiologicznych i związanymi z niewydolnością oddechową. Jednak czy tlenoterapie jest bezpieczna i jakie ma skutki uboczne? O tym poniżej!

Na czym polega tlenoterapia?

Tlenoterapia to leczenie objawowe, które stosowane jest w przypadku niewydolności krążenia bądź niewydolności oddechowej. Wyraźnym wskazaniem do podawania tlenu jest spadek saturacji poniżej 92%, co ważne, nie dotyczy to osób borykających się z niewydolnością oddechową.

Celem tlenoterapii jest dostarczenie do organizmu większej ilości tlen niż ta, która znajduje się w powietrzu atmosferycznym, czyli 21%. Podawanie tlenu odbywa się przy pomocy przyrządów takich jak: cewnik nosowy, inaczej zwany wąsami nosowymi czy maski twarzowe, które umożliwiają regulację podawanego tlenu. Wiele osób zastanawia się czy możliwe jest podawanie tlenu w domu, otóż jak najbardziej, jest to forma terapii, którą może odbywać się zarówno w szpitalach, jak i domach prywatnych.

Do terapii tlenem wykorzystuje się takie jego źródła jak:

  • instalacje tlenowe – najczęściej wykorzystywane w szpitalach,
  • koncentratory tlenowe – spotykane w domach pacjentów,
  • zbiorniki z ciekłym tlenem,
  • butle ze sprężonym tlenem.

Czy tlenoterapia jest bezpieczna?

Pomimo tego, że tlen jest niezbędny do życia, do tlenoterapii, jak zresztą do wszystkiego, należy podchodzić z umiarem. Podawanie tlenu w sytuacjach, kiedy nie ma ku temu żadnych przesłanek, nie tylko nie jest zalecane, ale wręcz może okazać się niebezpieczne. Warto więc stosować się do zaleceń lekarskich i nie stosować tego typu leczenia na własną rękę.

Tlenoterapia jest bezpieczna, o ile stosuje się do jej zasad, które uzależnione są od stanu pacjenta. To na jego podstawie dobierane jest odpowiednie stężenie tlenu, którego absolutnie nie można przekraczać. Po każdej dozie należy dokładnie sprawdzić poziom tlenu w organizmie chorego, aby móc odpowiednio dobrać kolejną dawkę.

Jakie są skutki uboczne nieprawidłowego podawania tlenu?

Tlenoterapia jest niezwykle pomocna, jednak przy nieumiejętnym korzystaniu z tej formy terapii mogą wystąpić skutki uboczne. Właśnie dlatego tak istotne jest, aby przestrzegać wskazówek i zaleceń lekarza podczas wdrażania metody leczenia tlenem. W sytuacji, w której pacjent otrzymał zbyt dużą dawkę tlenu lub podawanie go trwało za długo mogą wystąpić skutki uboczne, takie jak:

  • bóle głowy,
  • nudności i wymioty,
  • urazy płuc,
  • uszkodzenia zatok,
  • zbyt wysokie ciśnienie powodujące urazy uszu,
  • zaburzenia widzenia,
  • zmęczenie.

Stosując tlenoterapię, pamiętać należy o tym, że każde pogorszenie samopoczucia lub wystąpienie skutków ubocznych powinno być skonsultowane z lekarzem. Jest to bardzo ważne i nie można ignorować żadnych symptomów, mogących mieć wpływ na stan zdrowia pacjenta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *