Miesiąc: marzec 2020

Jak prowadzić firmę zajmującą się transportem drogowym?

Firma transportowa

Założenie firmy transportowej niewiele różni się od czynności, które musimy wykonać, otwierając jakąkolwiek inną działalność. Dużo większe wyzwania czekają na nas, gdy już tę firmę mamy. Zobacz, jak prowadzić firmę zajmującą się transportem drogowym. O czym pamiętać, aby osiągnąć sukces w tej branży.

Transport drogowy – jak prowadzić firmę?

Jak osiągnąć sukces w branży transportowej? Jak prowadzić firmę zajmującą się transportem drogowym i od czego zacząć? Przede wszystkim powinniśmy się uczyć od najlepszych. Transport drogowy to oferta doświadczonej firmy Fracht, która od 20 lat działa w tej branży. Ci specjaliści swój sukces zawdzięczają m.in. nowoczesnym pojazdom i profesjonalnym pracownikom, dzięki którym przesyłki dostarczane są zawsze na czas. Ich zdaniem gwarancją niezawodności dostaw jest regularnie odnawiany tabor. Nowoczesne naczepy powinny posiadać przesuwne burty boczne, które są niezwykle praktyczne podczas załadunku. W firmie transportowej warto również zadbać o nowoczesny sprzęt komunikacyjny i telematyczny. Kierowcy powinni mieć do dyspozycji nie tylko firmowe telefony, ale również pozycjonery GPS czy skanery dokumentów. Warto również pamiętać o regularnych szkoleniach dla pracowników. Prowadzenie firmy transportowej wymaga wielu poświęceń i cierpliwości. Ważne jest również stworzenie odpowiedniego zespołu, który będzie rzetelnie wykonywał swoje obowiązki.

Jak otworzyć firmę transportową?

A jak zacząć? Jak otworzyć własną firmę transportową? Przede wszystkim trzeba spełnić pewne warunki, a także uzyskać odpowiednie zezwolenia lub licencje. Przedsiębiorca, który chce otworzyć taki biznes, musi posiadać rzeczywistą i stałą siedzibę, zdolność finansową, która zapewni mu podjęcie takiej działalności, a także posiadać certyfikat kompetencji zawodowych. Takim dokumentem musi dysponować przynajmniej jedna z osób zarządzających przedsiębiorstwem. Ponadto przedsiębiorca zajmujący się transportem powinien posiadać zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego oraz uzyskać licencję na wykonywanie transportu drogowego.

A jaką formę działalności powinniśmy wybrać, aby założyć firmę transportową? Możliwa jest w zasadzie każda forma działalności, poza spółką partnerską. Jednak najczęściej przyszli właściciele firm transportowych decydują się na jednoosobową działalność gospodarczą.

Następnym krokiem jest wybór formy opodatkowania firmy transportowej. Do dyspozycji mamy opodatkowanie na zasadach ogólnych, podatek liniowy lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Rejestrując firmę transportową, należy również wybrać kody PKD, które opiszą naszą działalność. Okażą się one niezbędne do uzupełnienia wniosku CEIDG-1.

O czym jeszcze pamiętać, otwierając własną firmę transportową? Bardzo ważną częścią naszej działalności będzie księgowość. Możemy prowadzić ją samodzielnie lub skorzystać z usług biura rachunkowego. Warto zastanowić się nad tym odpowiednio wcześnie, ponieważ podczas rejestracji firmy należy określić miejsce przechowywania dokumentacji księgowej.

Gdy wszystkie z wymienionych czynności zostaną wykonane, możemy przystąpić do rejestracji firmy, a także założyć konto w banku (chyba że zrobiliśmy to już wcześniej).

Czy każdy cukier szkodzi? Czym zastąpić cukier?

Kostki cukru

Cukier to składnik, który często spotykany jest zarówno w słodyczach, jak i innych produktach spożywczych. Od lat trwa też kapania przeciwko cukrowi, który stanowi jeden z podstawowych czynników szkodzących zdrowiu – powoduje otyłość oraz pojawianie się wielu chorób. Czy jednak każdy cukier jest zły? Co warto o nim wiedzieć? Jak unikać cukru w diecie?

Cukier – czym jest?

Cukier to dość ogólne pojęcie, które większości z nas kojarzy się z białym cukrem czy też cukrem spożywczym, który dodawany jest do wielu różnych produktów. Traktowany jest często jako zło, które należy unikać i się go wystrzegać, choć mało kto wie, że jest on obecny także w warzywach czy owocach, które dosładzane przecież nie są.

Tak się składa, że cukier to złożony związek chemiczny, który dzieli się na dwa podstawowe typy: węglowodany proste oraz węglowodany złożone. Ich budowa jest różna, a co za tym idzie, ich właściwości także. Nie ma się co oszukiwać – cukry w naszym organizmie odgrywają ważną rolę, istotne będzie jednak to, jaki typ i w jaki sposób je dostarczamy.

Jaki typ cukrów jest zdrowy?

Wiemy już, że cukier cukrowi nie jest równy i jak się okazuje, nasz organizm potrzebuje do bardziej, niż moglibyśmy przypuszczać. Istotne będzie jednak to, który typ cukrów spożywamy i w jakiej ilości. Od razu należy więc zaznaczyć, że dla zdrowej diety, istotne będą tutaj węglowodany złożone, zwane też wielocukrami, do których zalicza się choćby skrobia i glikogen. W organizmie są one rozbijane na cukry proste, ale wolniej, co jest lepsze dla ich prawidłowego przyswajania.

Trzeba z kolei uważać na spożywanie węglowodanów prostych, które niestety są bardzo powszechne w wielu produktach spożywczych, zwłaszcza jeżeli chodzi o popularny cukier biały, zwany też białą śmiercią. Czym zastąpić cukier podpowie ci ten wpis na blogu, z przedstawionymi alternatywami dla tego popularnego produktu.

Kostki cukru

Rola cukru w organizmie

Wiemy już, że cukier jest ważny, przynajmniej ten zdrowy cukier, warto jednak zadać sobie pytanie, jaka jest jednak jego rola w organizmie? Przede wszystkim zawarta w cukrach glukoza odpowiada za dostarczanie energii do każdej komórki naszego ciała, dzięki czemu jesteśmy w stanie funkcjonować. Sama glukoza należy zaś do węglowodanów prostych, jest ona jednak metabolizowana z innych związków chemicznych (złożonych). Innymi słowy, nie ma sensu spożywać cukrów prostych w nadmiarze, ponieważ dostarczone w ten sposób, wcale nie pomagają, a szkodzą, organizm nie nadąża z przyswajaniem.

Tak więc zjedzenie batonika nie jest rozwiązaniem, zwłaszcza że popularne słodycze i słodkie napoje zawierają przede wszystkim sacharozę, a nie glukozę, a więc są nośnikiem pustych kalorii, które dla organizmu nie wiele znaczą. Chcąc więc dostarczyć organizmowi zastrzyku energii, trzeba to robić rozsądnie i poprzez dobieranie odpowiednich składników odżywczych.

Czym zastąpić cukier?

W wyżej podanym artykule zostały wymienione zamienniki dla cukru białego, czyli standardowego produktu, jaki spożywamy i jaki jest używany do dosładzania jedzenia oraz napojów. Warto jednak pamiętać, by spożycie cukrów prostych znacząco ograniczyć lub w miarę możliwości całkowicie wykluczyć ze swojej diety, zamieniając je na cukry złożone, czyli zdrowsze.

Te z kolei są dostępne w roślinach strączkowych i w mniejszej ilości w warzywach. Owoce też są dobrym pomysłem, choć posiadają węglowodany proste, ponieważ ich wchłanianie postępuje wolniej, a co za tym idzie, jest to łatwiejsze do przyswojenia dla naszego organizmu. Ciemne pieczywo, masło orzechowe zamiast dżemów, makarony, kasze, ryż brązowy, musli czy produkty mleczne, ale bez dodatków smakowych, także są źródłem cennych dla nas węglowodanów złożonych.