Założenie firmy transportowej niewiele różni się od czynności, które musimy wykonać, otwierając jakąkolwiek inną działalność. Dużo większe wyzwania czekają na nas, gdy już tę firmę mamy. Zobacz, jak prowadzić firmę zajmującą się transportem drogowym. O czym pamiętać, aby osiągnąć sukces w tej branży.

Transport drogowy – jak prowadzić firmę?

Jak osiągnąć sukces w branży transportowej? Jak prowadzić firmę zajmującą się transportem drogowym i od czego zacząć? Przede wszystkim powinniśmy się uczyć od najlepszych. Transport drogowy to oferta doświadczonej firmy Fracht, która od 20 lat działa w tej branży. Ci specjaliści swój sukces zawdzięczają m.in. nowoczesnym pojazdom i profesjonalnym pracownikom, dzięki którym przesyłki dostarczane są zawsze na czas. Ich zdaniem gwarancją niezawodności dostaw jest regularnie odnawiany tabor. Nowoczesne naczepy powinny posiadać przesuwne burty boczne, które są niezwykle praktyczne podczas załadunku. W firmie transportowej warto również zadbać o nowoczesny sprzęt komunikacyjny i telematyczny. Kierowcy powinni mieć do dyspozycji nie tylko firmowe telefony, ale również pozycjonery GPS czy skanery dokumentów. Warto również pamiętać o regularnych szkoleniach dla pracowników. Prowadzenie firmy transportowej wymaga wielu poświęceń i cierpliwości. Ważne jest również stworzenie odpowiedniego zespołu, który będzie rzetelnie wykonywał swoje obowiązki.

Jak otworzyć firmę transportową?

A jak zacząć? Jak otworzyć własną firmę transportową? Przede wszystkim trzeba spełnić pewne warunki, a także uzyskać odpowiednie zezwolenia lub licencje. Przedsiębiorca, który chce otworzyć taki biznes, musi posiadać rzeczywistą i stałą siedzibę, zdolność finansową, która zapewni mu podjęcie takiej działalności, a także posiadać certyfikat kompetencji zawodowych. Takim dokumentem musi dysponować przynajmniej jedna z osób zarządzających przedsiębiorstwem. Ponadto przedsiębiorca zajmujący się transportem powinien posiadać zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego oraz uzyskać licencję na wykonywanie transportu drogowego.

A jaką formę działalności powinniśmy wybrać, aby założyć firmę transportową? Możliwa jest w zasadzie każda forma działalności, poza spółką partnerską. Jednak najczęściej przyszli właściciele firm transportowych decydują się na jednoosobową działalność gospodarczą.

Następnym krokiem jest wybór formy opodatkowania firmy transportowej. Do dyspozycji mamy opodatkowanie na zasadach ogólnych, podatek liniowy lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Rejestrując firmę transportową, należy również wybrać kody PKD, które opiszą naszą działalność. Okażą się one niezbędne do uzupełnienia wniosku CEIDG-1.

O czym jeszcze pamiętać, otwierając własną firmę transportową? Bardzo ważną częścią naszej działalności będzie księgowość. Możemy prowadzić ją samodzielnie lub skorzystać z usług biura rachunkowego. Warto zastanowić się nad tym odpowiednio wcześnie, ponieważ podczas rejestracji firmy należy określić miejsce przechowywania dokumentacji księgowej.

Gdy wszystkie z wymienionych czynności zostaną wykonane, możemy przystąpić do rejestracji firmy, a także założyć konto w banku (chyba że zrobiliśmy to już wcześniej).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *