Wiele osób posiada jakiejś konto bankowe. Otrzymują specjalne karty debetowe, kredytowe itp. aby mogły rozporządzać swoimi pieniędzmi na swój sposób. Jednakże niektórzy mogą mylić numer konta bankowego z numerem karty, co może rodzić pewne wątpliwości przy różnych transakcjach. W niniejszym artykule wyjaśnimy, czy podanie numeru karty jest bezpieczne, oraz pokażemy, dlaczego w Stanach Zjednoczonych kserują karty kredytowe.

Czym jest numer karty i numer konta bankowego?

Każda karta bankowa posiada swój numer identyfikacyjny. Numeru karty debetowej składa się z 16 cyfr, które są posegregowane w 4 kolumnach po 4 cyfry. Numery te są informacją o rachunku posiadacza karty w banku, który umożliwił klientowi na wydanie karty bankowej.

Jeśli chcemy zakupić jakiś przedmiot w sklepie internetowym, należy podać numer swojego konta bankowego, aby prawidłowo zostały odciągnięte środki finansowe z karty. Numer konta bankowego składa się z 26 cyfr. Pierwsze dwie odnoszą się do kodu kraju, następne dwie kolejne świadczą o sumie kontrolnej, cztery kolejne są związane z numerem danej instytucji, następne cztery cyfry mówiące o ID oddziału i pozostałe szesnaście są numerami rachunku klienta. Jak widzimy, numery te różnią się od siebie pod względem ich wartości, ale warto pamiętać, że podawanie jakiegokolwiek numeru może być związane z jakimś problemem.

Czy podanie numeru katy czymś grozi?

W przypadku, gdy podajemy numer konta bankowego, możemy czuć się bezpiecznie, ponieważ jest to forma przelewu z konto na konto. Standardową formą (jeśli płacimy co miesiąc jakąś usługę) jest tzw. polecenie zapłaty – czyli automatyczny przelew z konta na konto. Jednakże jeśli mamy do czynienia z numerem karty bankowej należy zachować szczególną ostrożność. Ważne jest to, aby karta nie była w posiadaniu osób trzecich. Dlaczego? W przypadku, gdy zgubiliśmy kartę debetową, to znalazca może mieć pełny dostęp do naszych środków finansowych i swobodnie nią płacić formą np. zbliżeniową. Ma to istotny wpływ, ponieważ karta jest narzędziem, która umożliwia nam trzymanie środków na swoim koncie bankowym i możemy nią płacić kiedy chcemy i jak chcemy. W przypadku, jeśli znalazca karty zamierza kupować rzeczy w internecie, sprawa wygląda zupełnie inaczej. Ogólnie przed zakończeniem transakcji możemy dostać specjalny kod weryfikujący na swoim smartfonie, aby sukcesywnie zakończyć proces transakcyjny. Znalazca owej karty nie może wpisać takiego kodu, ponieważ go nie będzie znał. Dlatego warto zabezpieczyć swoje konto przed takimi lub podobnymi problemami, a w razie zgubienia karty, udać się szybko do banku i zablokować kartę.

Dlaczego w USA kserują karty kredytowe?

W różnych państwach można napotkać podobny system płatności. W Stanach Zjednoczonych jest podobny system usług związanych z różnymi atrakcjami, za które można płacić. Jednakże jeśli osoba, która ma założone konto w jakimś banku, instytucja finansowa kseruje karty bankowe w celu zachowania bezpieczeństwa i potwierdzenia tożsamości klienta. Może być taki przypadek, że ksero karty może służyć jako szablon oryginalnej karty w przypadku zgubienia karty, ponieważ mimo wszystko są na niej umieszczone najważniejsze informacje związane z danymi banku.

2 komentarze on Czy podanie numeru karty czymś grozi? Dlaczego w USA kserują karty kredytowe, czy to bezpieczne?

  1. Nie wiedziałem o kserowaniu kart kredytowych w USA, ale można było się tego spodziewać… nigdy nie byli tam mądrzy, ani ostrożni. Ja swojej karty pilnuję jak oka w głowie, a tyłu nikt nie może pod żadnym pozorem oglądać… sam numer to nic, ale CVV otwiera drogę złodziejom

  2. Zdziwił mnie kiedyś w Hiszpanii taki proceder. Ale myślę, że nie ma co się buntować. Decydują o tym mądrzejsi ludzie od nas, którzy mają wiedzę i doświadczenie, które podpowiada im, że tak trzeba i to słuszne. Najważniejsze to nie udostępniać takich rzeczy gdzie wlezie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *