Ból głowy to u wielu osób powód do niepokoju, często jednak niesłusznie. Bywa, że odpowiedzialne za niego są zmiany pogody, przeciążenia kręgosłupa, choroby zatok, a czasem nawet poważne problemy neurologiczne. Różne są jednak rodzaje bólu głowy, nie wszystkie muszą być niepokojące. Dlaczego boli głowa i co to może oznaczać?

Jakie są rodzaje bólu głowy?

Rodzaje bólu głowy zazwyczaj różnicuje się pod względem ich lokalizacji. Mówi się więc o bólu z tyłu głowy, z prawej lub lewej strony, w skroniach i z przodu. Pierwszy rodzaj bólu ma miejsce u podstawy czaszki. Przyczyn takiego stanu może być wiele. Bywa, że są to przeciążenia kręgosłupa, występujące nadciśnienie lub określony typ migreny. Jeśli natomiast głowa boli z prawej lub lewej strony, wtedy najczęściej mówi się o klasterowym bólu lub migrenie. Niektóre przeciążenia barków również mogą tak się objawiać.

Kobieta z bólem głowy

Jeśli ból pojawia się w okolicach skroni, wówczas najczęściej jest to migrena lub napięciowy ból głowy. Tak też objawiać się mogą zakażenia bakteryjne, wirusowe, guzy, mózgu, urazy szyi oraz głowy. Jeśli natomiast ból występuje z przodu w okolicach czoła, to również świadczyć może o migrenie. Jest to objaw charakterystyczny także dla zapalenia zatok.

Charakter bólu głowy

Nie tylko ze względu na lokalizację można różnicować ból głowy. Kluczowy jest także charakter bólu głowy. W tym przypadku wymienia się przede wszystkim migrenowy ból głowy, który objawia się w charakterystyczny sposób. Jest on pulsujący, często jednostronny. Bywa, że trwa nawet ponad dobę. Oprócz samego bólu pojawiają się jeszcze inne objawy jak nudności, wstręt do światła, dźwięków, zapachów itp.

Kolejnym rodzajem jest gromadny ból głowy. Występuje on z jednej strony, najczęściej w okolicy oczodołu i skroni. Jest to ból wyjątkowo silny, może pojawić się przy tym łzawienie oczu. Trwać może on nawet kilka godzin.

Jest jeszcze napięciowy ból głowy, który najczęściej nasila się pod koniec dnia. Jego objawy mogą być zróżnicowane. Czasami jest on odczuwany jako ból przerywany, ale też ciągły, może być łagodny, a zdarza się, że rozchodzi się na całą głowę.

Dlaczego głowa boli?

Przyczyn bólu głowy może być mnóstwo. Czasami są one zupełnie błahe. Głowa może boleć z przemęczenia, braku snu, głodu, nerwów, zmiany pogody czy przez pracę lub odpoczywanie w złej pozycji, która doprowadza do wzmożonego napięcia mięśniowego.

Ból głowy charakterystyczny jest również dla przeziębień, zapalenia zatok, jaskry, nadciśnienia i pojawiających się wad wzroku. Bywa, że narzekają na niego osoby, które mają neuralgię nerwu twarzowego lub zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa. Ból głowy to też charakterystyczny objaw przy zatruciach substancjami toksycznymi.

Ból głowy to także choroby zagrażające życiu, dlatego nigdy nie można tego ignorować. Może on zwiastować zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie mózgu, tętniaka mózgu, wstrząs mózgu, krwiaka podtwardówkowego, krwotoki podtwardówkowe lub krwawienie śródczaszkowe, a także guzy mózgu. Jeśli więc Ból jest wyjątkowo silny, pojawia się gorączka, sztywność karku lub wymioty, wówczas należy jak najszybciej skonsultować to z lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *