Jeżeli chcesz budować więzi ze swoim dzieckiem, pragniesz wychowywać je w sposób świadomy i zależy Ci na wspólnym spędzaniu czasu, czytaj mu na głos książki. Momenty spędzone razem nad lekturą to najpiękniejsze chwile, które możesz podarować maluchowi. Dlaczego warto czytać książki dzieciom?
- Czy warto czytać książki dzieciom?
- Dlaczego warto czytać książki dzieciom?
- Jakie książki czytać dzieciom?
Czy warto czytać książki dzieciom?
W dobie bezproblemowego dostępu do mediów i Internetu, w natłoku obowiązków i ciągłego braku czasu wielu rodziców wychodzi z założenia, że bohaterowie kreskówek to bardziej atrakcyjni następcy postaci z książkowych opowieści. Jednak żaden animowany ludek, kolorowa historyjka na ekranie nie są w stanie godnie zastąpić literackiego świata, w którym główną rolę odgrywa wyobraźnia Twojego dziecka.
Bajki dla dzieci dają nieograniczone pole do tworzenia świata pełnego obrazów, które powstają w głowie malucha. Historie spisane na kartach książek, w przeciwieństwie do podanych na talerzu telewizyjnych opowieści, pobudzają kreatywność dziecka.
Dlaczego warto czytać książki dzieciom?
Czytanie książek dziecku na głos zacieśnia więzi emocjonalne między Wami, w ten sposób okazujesz swojemu kilkulatkowi zainteresowanie i miłość. Wspólny czas spędzony nad lekturą buduje pozytywne relacje z dzieckiem, jest wyrazem troski i opieki. Książka przeczytana dziecku na głos pozwala być razem, co sprawia, że maluch czuje się kochany, ważny i wyjątkowy.
Głośne czytanie książek daje szansę na wspólne przeżywanie przeróżnych historii. Przygody spisane na kartach to źródło istotnych informacji na temat otaczającego świata, dzięki którym maluch nabywa wiedzy ogólnej. To również kopalnia różnorodnych wzorców, które pomagają dziecku zrozumieć mechanizmy działające pomiędzy ludźmi. Literackie postaci uczą elementarnych zasad oraz reguł moralnych i społecznych, dzięki czemu dziecko uczy się odróżniać dobro od zła, buduje swoją wrażliwość na krzywdę.
Czytając książki dziecku, rozwijasz jego zasób słownictwa, uczysz języka, co przekłada się na zdecydowanie większą swobodę w budowaniu zdań, tworzeniu wypowiedzi. Słuchając historii spisanej na kartach książki, Twoje dziecko musi się skupić, czym poprawia swoją zdolność koncentracji, ćwiczy w ten sposób pamięć. Głośne czytanie książek dziecku umożliwia mu poznanie liter, jest zachętą do samodzielnego czytania w przyszłości.
Jakie książki czytać dzieciom?
Kupując swojemu dziecku książki, starannie dobieraj treści w nich zawarte do jego wieku, wrażliwości i stopnia dojrzałości emocjonalnej. Opowiadania muszą być sensowne, o czymś, najlepiej z puentą, dobrze jeśli opisują świat, ważne zasady i reguły. Historie w książkach dla dzieci powinny nieść ze sobą pozytywny, jasny przekaz moralny, uczyć szacunku wobec ludzi, zwierząt, przyrody, tradycji.
Poszukując książki dla dziecka do wspólnego czytania, wybieraj takie, które napisane są poprawną polszczyzną. Kupuj książki, które niosą ze sobą wiedzą i rozrywkę na wysokim poziomie, uczą samodzielnego myślenia i radzenia sobie w przeróżnych sytuacjach.