Aby osiągnąć satysfakcjonujące wyniki w uprawie pieczarek, potrzebne jest przede wszystkim właściwe podłoże. Choć jego przygotowanie z pozoru jest proste, to jednak jest to proces, który źle poprowadzony może zakończyć się fiaskiem. Właśnie dlatego czasami lepszym wyjściem jest zakup gotowego podłoża. Co ma w sobie, że sprawia, że jakość grzybów jest wówczas na wyższym poziomie?
- Skład podłoża do uprawy pieczarek
- Podłoże do uprawy pieczarek – którą fazę wybrać?
- Czy podłoże do uprawy pieczarek wpływa na jakość grzybów?
Skład podłoża do uprawy pieczarek
Czy podłoże do uprawy pieczarek ma wpływ na ich jakość? Oczywiście, że tak! Przede wszystkim z uwagi na to, że grzyby głównie z niego czerpią wartości odżywcze niezbędne do wzrostu. A z czego robi się podłoże do uprawy pieczarek? Jego głównym składnikiem jest słoma. Do niej dodaje się inne surowce, takie jak pomiot drobiowy czy gips. Kupić można podłoże z różnych faz rozwoju. Bardzo ważne jest, by stawiać na producenta, który ma doświadczenie i wiedzę, działa na rynku wiele lat, nieprzerwanie dostarczając produkt wysokiej jakości. Gotowe podłoże do uprawy pieczarek z górnej półki oferuje Kania.net.pl, więc jeśli chce się uprawiać je efektywnie, warto postawić właśnie na tego typu ściółkę. Co jest do wyboru?
Podłoże do uprawy pieczarek – którą fazę wybrać?
Producenci podłoża do uprawy pieczarek oferują je w dwóch różnych stadiach rozwoju. Wybrać można podłoże fazy II, a więc takie, które poddane zostało już fermentacji. Oczywiście musi być również przeznaczone w pełni kontrolowanej pasteryzacji, aby pozbyć się niepożądanych organizmów. Po tych zabiegach podłoże dojrzewa. Następnie przeprowadzane jest wsianie grzybni. Taki produkt można zakupić, by samodzielnie zająć się dalszą uprawą.
Jednak zdecydowanie częściej wybierane jest podłoże do uprawy pieczarek fazy III. Jest ono już przerośnięte grzybnią. Faza III określana jako inkubacja to czas, gdy grzybnia już rośnie w podłożu. Jest więc najbardziej dojrzała, idealna, gdy chce się mieć szybko plony. Zakłada się, że już po 3 tygodniach pojawiają się pierwsze grzyby. Wsiana, przerośnięta grzybnia to nie tylko szybsze plony, ale też zmniejszenie ryzyka, że coś może pójść nie tak. Pieczarki wbrew pozorom są wymagające – trzeba je nawilżać, nie przegrzewać, dezynfekować, badać pH. W celu uniknięcia błędów na etapie przygotowania podłoża znacznie lepiej jest więc postawić na gotowy produkt, którego producent zadbał o to, by fermentowało, jak należy.
Czy podłoże do uprawy pieczarek wpływa na jakość grzybów?
Można samodzielnie stworzyć podłoże pod pieczarki, jednak na etapie fermentacji może zdarzyć się, że cała praca pójdzie na marne. Zdecydowanie lepszym wyjściem jest zakup gotowej ściółki. Jej producenci mają odpowiednie składniki, ale i wiedzę, która pozwala zatroszczyć się o to, by wszystko poszło, jak należy. Co więcej, często posiadają laboratoria, w których monitorują na bieżąco stan uprawy. Dzięki temu zamawiając u nich podłoże, ma się pewność, że jest one wolne od patogenów, które mogą negatywnie wpłynąć na całą produkcję.
Warto wiedzieć, że do podłoża fazy III można i warto zamówić dodatki sojowe i białkowe, które wpływają pozytywnie na jakość grzybów, ale i na wielkość plonów. To tak niewiele, a może dać efekty dla całej partii hodowli pieczarek.
No, cóż, przynajmniej teraz wiem, dlaczego moja zeszłoroczna uprawa nie była zbyt owocna. Sama porwałam się na przygotowanie podłoża bez wiedzy w tym temacie. Kupno pewnie byłoby droższe, ale przynajmniej nie zmarnowałabym czasu.