Coraz więcej osób cierpi na stany przedcukrzycowe. Część z nich w przyszłości może mieć cukrzycę. Jedną z obaw związanych z tą chorobą są codzienne zastrzyki insulinowe. Wydają się być bolesne, ale czy naprawdę są? W dzisiejszym artykule przedstawimy wam, jak podaje się insulinę.
Co to jest insulina?
To hormon, który wydzielany jest przez komórki B w trzustce. Cukrzycy mają problem z wytwarzaniem insuliny w odpowiednich ilościach lub niekiedy wcale jej nie wytwarzają. Są też sytuacje, w których trzustka wytwarza insulinę, ale jej nie wykorzystuje, co sprawia, że podnosi się glukoza we krwi.
Aktualnie możemy rozróżnić kilka rodzajów insulin, różnią się one długością działania i skutecznością. Wyróżniamy:
-
- Insulinę krótko działającą,
- insulinę o pośrednim czasie działania,
- insulinę o przedłużonym czasie działania.
Jak podawać insulinę?
Insulinę można podawać w różny sposób, za pomocą strzykawki, pena lub pompy insulinowej. Insulinę kupuje się w specjalnych ampułkach, które zależnie od firmy mają swoje własne pióro insulinowe, albo kształtem pasują do penów wielokrotnego użytku. Taka ampułka starcza średnio na kilka dni. Pen wyposażony jest w kilku milimetrową igłę, dzięki której możemy zapobiec wstrzyknięciu domięśniowym. Wstrzykiwanie insuliny w mięsień zaburza proces wchłaniania insuliny.
Podawanie insuliny za pomocą strzykawki, pacjent musi pobrać odpowiednią ilość z flakonika i następne aplikuje ją pod skórę. Tutaj też ważne jest, by wstrzykiwać pod skórę nie w mięsień. Można sobie pomóc, robiąc fałd skóry.
Pompa insulinowa to urządzenie ze zbiornikiem na insulinę, jest ona podawana o ustalonych porach. Pompa składa się z cewnika, który wprowadzony jest pod skórę i z pompy, którą nosi się przy ciele.
Gdzie podawać insulinę?
Insulinę podaje się podskórnie, jest to ważne, ponieważ podanie insuliny do mięśni grozi hiperglikemią lub hipoglikemią. Przy wybieraniu miejsca do wstrzyknięcia, ważne jest, by wybrać miejsce bez uszkodzeń i blizn. Diabetycy najczęściej wybierają brzuch, górną zewnętrzna część uda, ramię czy górną część pośladka. Ważne jest, by zmieniać często miejsce wkłucia i zachowywać odstęp dwóch centymetrów od poprzedniego wkłucia, jeśli wybierzemy tę samą część ciała. Ważne jest, by zmieniać miejsce wstrzykiwania, pomoże to zapobiec zgrubieniom czy zrostom podskórnym, które są nieestetyczne i mogą spowalniać wchłanianie się insuliny w późniejszym czasie.
Kiedy podawać insulinę?
Insulinę krótko działającą podaje się zwykle 30 minut przed posiłkiem. Zaczyna działać już 30 minut po wstrzyknięciu, a jej szczyt działania następuje po 2 godzinach. Insulinę bazową podaje się między posiłkami w celu utrzymania prawidłowego poziomu glukozy. Warto też rozsądnie dobierać miejsca wstrzyknięcia. Jeśli potrzebujemy szybkiego działania, to powinniśmy insulinę wstrzyknąć w brzuch, ponieważ wtedy najszybciej się wchłania. Jeśli chcemy, by insulina wchłaniała się wolniej, podajmy ją w udo lub w pośladek.
Dawkowanie insuliny przy wysiłku fizycznym
Trzeba pamiętać, że insulina wchłania się dużo szybciej, jeśli tuż po wstrzyknięciu wykonuje się ćwiczenia fizyczne. Jeśli jesteś osobą, która regularnie uprawia sport, skonsultuj się ze swoim diabetologiem, który pomoże ustalić harmonogram dawkowania i najlepsze dla ciebie miejsce do wstrzykiwania insuliny przed treningiem.
Groziło mi, że mam cukrzycę. Było to dość przerażające. Na szczęście wyniki okej. Nie dałbym rady się kłuć. To dla mnie nie do przejścia.
Zawsze się zastanawiałam, czemu moja mama przy podawaniu insuliny robi sobie fałd skóry, teraz już wiem, ze ma to konkretny cel, a ja myślałam ze jej tak po prostu wygodniej.