Nie raz rodzice zastanawiają się, kto powinien podać dziecko do chrztu. Podobna sytuacja jest w przypadkach ceremonii ślubnej, przy rodzi się pytanie: „kto powinien podać obrączki”. W obecnych czasach, kto powinien robić różne czynności może mieć ogromne znaczenie. Jakie? W niniejszym artykule postaramy się rozwikłać powyższe wątpliwości. Zapraszam do czytania.

Kto podaje dziecko do chrztu.

Gdy urodziła nam się pociecha, staramy się zapewnić mu nie tylko bezpieczeństwo, ale także opiekę i zdrowy rozwój. Jeśli jesteśmy osobami wierzącymi i chcemy, aby nasze nowo narodzone dziecko przystąpiło do sakramentu oczyszczania, staramy się wybrać taki kościół, który może to zapewnić. Oprócz wyboru kościoła wybieramy także osoby bliskie, aby zostali matkami i ojcami chrzestnymi. Odpowiadając na powyższe pytanie — kto podaje dziecko do chrztu, nie jest związana z jednoznaczną decyzją. Dlaczego? Rodzice, którzy zamierzają podać dziecko do sakramentu świętego, mogą sami zadecydować, kto wykona tę czynność. Może to być matka, która trzyma dziecko nad naczyniem, a może to być równie ojciec. Należy pamiętać, że chrzest dziecka musi być przeprowadzony w odpowiedni sposób, ale o tym będziemy pisać w poniższej części artykułu.

Kto podaje obrączki w kościele.

W przypadku ceremonii ślubnej można mieć wątpliwość związaną z tym, kto podaje obrączki ślubne w kościele. Jeśli byliśmy gośćmi na jakimś ślubie, bądź oglądaliśmy różne filmy, seriale itp. związane z ceremonią ślubną, mogliśmy napotkać osoby, które podawały obrączki parze młodej. W większości przypadkach byli to świadkowie i oczywiście mogą to być oni. Oprócz świadków mogą to być dzieci z rodziny, ale też to mogą być przyszli małżonkowie. W zasadzie każda osoba do tego przeznaczona jest zalecana. Jeśli mamy wątpliwości co do wyboru konkretnej osoby, zawsze można poprosić o podanie obrączek księdzu, który przeprowadza ceremonię ślubną. Prowadzący, jako osoba spoza rodziny w tym przypadku jest odpowiedzialna za przebieg ceremonii ślubnej.

W jaki sposób podać dziecko do chrztu a obrączki ślubne?

Gdy już dowiedzieliśmy się, kto podaje dziecko do chrztu i obrączki ślubne, warto zapoznać się z krótkimi zasadami. W pierwszym przypadku należy być zaopatrzony w białą szatę dla dziecka i nakryć materiałem ciało. Dlaczego białą? Kolor biały symbolizuje czystość i w przypadku sakramentu świętego ma to istotne znaczenie. Dziecko należy trzymać obiema rękami, aby główka znajdowała się na prawej stronie. Podczas podawania dziecko do chrztu, należy delikatnie przyłożyć do naczynia, aby ksiądz mógł polać główkę dziecku wodą święconą. W innych kulturach, czy parafiach chrzest odbywa się w inny sposób. Rodzice w tym przypadku przekazują swoją pociechę księdzu, aby ten mógł zamoczyć całe ciało dziecka w wodzie święconej.

Jeżeli chodzi o ceremonię ślubną, to w tym przypadku, w jaki sposób podaje się obrączki ślubne, odbywa się na różny sposób. Można to zrobić standardową formą podania obrączek po wypowiedzeniu przysięgi małżeńskiej przez parę młodą. Gdy dzieci zostali doręczycielami obrączek, mogą przejść przez ołtarz i rozrzucać płatki kwiatów w czasie drogi, aby nadać nie tylko przyjemny efekt wizualny, ale także zapewnić atrakcyjne widowisko.

2 komentarze on Kto podaje dziecko do chrztu, kto podaje obrączki w kościele?

  1. Ja tam w takich tematach jestem mega zielona. Moim zdaniem najlepiej po prostu zapytać księdza. Po co sobie robić dodatkowe stresy i siać zamieszanie w kościele?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *