Istnieje wiele form przywitania. Jednakże w niektórych przypadkach warto wiedzieć, kiedy i w jakich sytuacjach należy stosować takie formy grzecznościowe. Przy naszych znajomych najchętniej albo podajemy ręce, albo przytulamy się, żeby się przywitać. W niniejszym artykule pokażemy, kto komu podaje pierwszy rękę, oraz podpowiemy, jakie są zasady podawania ręki w towarzystwie, dyplomacji itp.

Jakie są formy przywitania się?

Niegdyś witano się na różne sposoby. Począwszy na zwykłym uścisku dłoni, a skończywszy na pocałunku w rękę (tylko w przypadku, gdy mamy do czynienia z płcią przeciwną). Gdy ktoś intuicyjnie wyciągnie rękę pierwszy w celu przywitania, najchętniej odwzajemniamy się tym samym czynem. Patrząc obecnie, w niektórych sytuacjach takie formy grzecznościowe przeszły pewne zmiany, aby okazać nie tylko szacunek, ale także zainteresowanie. Warto zapoznać się z wieloma rodzajami przywitania się. Jakimi? Pierwszą formą jest oczywiście przywitanie poprzez podanie sobie dłoni. Stosuję się taką formę przy każdych okazjach (w towarzystwie, dyplomacji, rozmowie o pracę itp.) Drugą formą jest przywitanie poprzez wypowiedzenie słów do tego przeznaczonych tj. dzień dobry, witam, cześć itp. Do tego można użyć pierwszej formy, lub od razu przywitać się słownie. Trzecią formą, którą raczej się stosuje w towarzystwie, jest przytulenie osoby, lub skromny pocałunek w polik. Stosuję się ją tylko i wyłącznie wtedy, jeśli znamy tę osobę dość długo i wiemy, że osoba jest na nas otwarta. Można także wyróżnić formę przywitania się poprzez pomachanie do drugiej osoby.

Gdy już wiemy, jakie są podstawowe formy przywitania, warto zapoznać się z zasadą, kto komu pierwszy podaję rękę.

Kto komu podaje pierwszy rękę w towarzystwie?

Gdy spotykamy ze swoimi znajomymi, aby gdzieś wyskoczyć, najchętniej stosujemy różne formy przywitania tj. uścisk dłoni, przytulanie itp. Z reguły bywa tak, że nie zwraca się uwagi na to, kto pierwszy musi wyciągnąć rękę. Dlaczego tak się dzieje? Może być spowodowane tym, że znamy już tę osobę na tyle dobrze, że nie musimy dbać o takie „błahostki” związanymi z savoir-vivre (wiedzieć jak żyć). Jednakże jeśli zamierzamy spotkać się z nową poznaną osobą, warto przejąć inicjatywę i wyciągnąć pierwszy rękę jeśli zapraszamy ją do jakiegoś miejsca. Kluczowym słowem jest słowo „zapraszać”. Jeśli ja zapraszam kogoś, to w tym przypadku muszę pierwszy wyciągnąć rękę, aby przywitać się z osobą zaproszoną.

Kto komu podaje pierwszy rękę w dyplomacji?

W przeciwieństwie do przywitania się w towarzystwie takie formy będą trochę zróżnicowane jak w przypadku dyplomacji. Będzie ona stosowana tylko i wyłącznie w formie uścisku dłoni. Osoba, która zamierza zaprosić na dyplomację inną osobę rządzącą, jest zobowiązana podać rękę jako pierwsza. Podobna zasada jak w przypadku, gdy chcemy zaprosić jakąś osobę, niemniej jednak w tym przypadku ma ona charakter znaczeniowy, czyli przykuwa większą wagę na szacunek, aby godnie reprezentować dane obywatelstwo.

2 komentarze on Kto komu podaje pierwszy rękę? Zasady podawania ręki w towarzystwie, dyplomacji

  1. Mnie najbardziej wkurzają faceci, którzy boja się uścisnąć kobiecie rękę tylko podają takie flakowate dłonie… obrzydliwe.

  2. HAHA! Flakowate dłonie najlepsze! 😀 Ja pamiętam, jak pewien facet chciał się ze mną przywitać, to najpierw podał mi tą „flakowatą dłoń”, a potem próbował pocałować mnie w rękę. Myślałam, że się zesikam ze śmiechu 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *