Podawanie ręki jest gestem głęboko zakorzenionym w naszej kulturze. Jest on oznaką sympatii i szacunku. Same zasady związane z tym, kto podaje rękę jako pierwszy, nie są już tak często powtarzane, jak kiedyś, ale nadal funkcjonują w kulturze. Warto więc wiedzieć kto podaje rękę pierwszy na powitanie w przeróżnych sytuacjach.
- Dlaczego warto znać zasady podawania ręki?
- Czy podawanie ręki kobiecie to skomplikowana sprawa?
- Kto podaje pierwszy rękę na powitanie w większej grupie?
- Kto podaje pierwszy rękę na rozmowie kwalifikacyjnej?
Dlaczego warto znać zasady podawania ręki?
Zasady społeczne panujące jeszcze w dwudziestoleciu międzywojennym mówiły jasno, kto podaje rękę pierwszy i komu właściwie ją podawać. Obecnie zasady te istnieją jedynie jako wskazówki savoir-vivre’u, z których nie wszyscy korzystają. Podawanie ręki jako pierwszy stało się więc kulturowym rytuałem, który coraz dalej odchodzi od swoich wzorców.
Nie mniej warto wiedzieć, kto podaje pierwszy rękę na powitanie, ponieważ zasady te dalej uważane są za oznakę dobrego wychowania. Główną różnicą w porównaniu do minionych epok, jest brak kodeksów honorowych. Złamanie danej zasady nie wiąże się z większymi konsekwencjami, więc podawanie ręki i savoir-vivre z tym związany ma dziś same zalety i jest prosty.
Czy podawanie ręki kobiecie to skomplikowana sprawa?
Przy spotkaniu kobiety z mężczyzną sposób powitania określa stosunek tych dwóch osób do siebie. Podążając jednak za podstawowymi zasadami, podawanie ręki będzie banalnie proste. Przede wszystkim należy pamiętać, że podczas spotkania to kobieta jest na uprzywilejowanej pozycji. Do niej należy więc określenie rodzaju powitania.
Wyróżnić można proste skinienie głową, podawanie ręki, pocałunek grzecznościowy oraz coraz mniej spotykany pocałunek w dłoń. Przy wszystkich z wymienionych wariantach to kobieta decyduje czy i jak chce się przywiać. Biorąc to pod uwagę, mężczyzna nie powinien podawać ręki jako pierwszy, dopóki nie wychwyci intencji kobiety. Kiedy jednak intencja ta zostanie zaznaczona, podanie ręki na powitanie powinno być pewne i nie za długie.
Kto podaje pierwszy rękę na powitanie w większej grupie?
Sytuacja wygląda nieco inaczej jeśli mowa o większej grupie osób. Dołączając do grupy pogrążonej w rozmowie, savoir-vivre nakazywałby przywitanie się jedynie przez pozdrowienie. Podawanie ręki jako pierwszy jedynie wybranym członkom grupy mogłoby zostać źle odebrane. Jeśli jednak to ktoś z grupy poda rękę jako pierwszy, a reszta pójdzie jego śladem, nie należy zapomnieć o nikim z towarzystwa.
Kto podaje pierwszy rękę na rozmowie kwalifikacyjnej?
Wiedza o tym, kto podaje pierwszy rękę na rozmowie kwalifikacyjnej, może zaważyć na przyszłej karierze, więc warto przyswoić te proste zasady savoir-vivre’u. Kierując się ogólną zasadą hierarchii, na rozmowie kwalifikacyjnej rękę jako pierwszy podaje potencjalny pracodawca. Nie zwalnia nas to również z obowiązku pozdrowienia osoby, z którą widzimy się na rozmowie kwalifikacyjnej.
Zasady podawania ręki jako pierwszy różnią się więc w zależności od sytuacji, w jakiej się znajdziemy. Zasady savoir-vivre związane z podawaniem ręki nie są jednak bardzo skomplikowane, więc warto je przyswoić. Może to bowiem zaowocować nie tylko poprawą wizerunku, ale nawet lepszym przebiegiem rozmowy kwalifikacyjnej.