Siłownia to miejsce, w którym często nawiązuje się wiele pozytywnych relacji. Należy jednak pamiętać, że w dalszym ciągu jest to miejsce publiczne. Na siłowni obowiązują więc zasady, które trzeba znać przed pierwszym treningiem. Często są one zawarte w regulaminie, ale kwestie takie jak podawanie ręki na siłowni nowo poznanym osobom, należą do zasad niepisanych, choć równie istotnych. Warto więc zagłębić się w zasady spisane i te niepisane, które warto znać przed pierwszym treningiem.

Kiedy i jak podawać rękę na siłowni na powitanie?

Zasady na siłowni przeważnie są podobne do tych panujących w innych miejscach publicznych. Jeśli chodzi o nawiązywanie kontaktu i o podawanie ręki na siłowni, warto stosować się do istniejących zasad ogólnych. Należy jednak pamiętać, że siłownia to miejsce spotkań dość nieformalnych. Oznacza to, że kwestie dyplomatyczne nie będą tu najważniejsze, niemniej warto znać podstawowe zasady podawania ręki w towarzystwie.

Oznacza to, że kluczem do sukcesu będzie obserwacja zachowania drugiej osoby. Powitanie przez skinienie głową będzie najbezpieczniejszą z opcji, ponieważ ludzie na siłowni przeważnie zajmują się swoimi rzeczami i mogą nie chcieć nawiązywać kontaktu. Jeśli jednak druga osoba odwzajemni nasz gest i wyrazi chęć rozmowy, podawanie ręki powinno wyglądać w taki sam sposób jak w innych sytuacjach towarzyskich.

Podczas nawiązywania kontaktu warto jednak zwrócić szczególną uwagę, czy nie przeszkadzamy drugiej osobie w intensywnym treningu lub nie słucha ona aktualnie muzyki na słuchawkach. W odróżnieniu od standardowego podawania ręki, na siłowni warto zwrócić szczególną uwagę na względy higieniczne. Oznacza to, że podawana ręka powinna być w miarę możliwości sucha i wytarta z nagromadzonego się potu lub talku. Warto też pamiętać, że podawanie ręki na siłowni nie jest obowiązkowe w stosunku do każdego, ponieważ jest to przestrzeń publiczna, gdzie osoby nie muszą życzyć sobie nawiązywania takiego kontaktu.

Jak zmieniły się zasady panujące na siłowni przez koronawirusa?

Zasady panujące na siłowni zawsze skierowane były na zachowanie względnej higieny na stanowisku ćwiczeniowym. Sytuacja ta zaostrzyła się tylko przez pandemię koronawirusa.

Od tego czasu często niepiane zasady bezpieczeństwa na siłowni, zostały wyszczególnione nawet przy każdym stanowisku do ćwiczeń. Podstawą dobrej współpracy stała się dbałość o czystość, higienę oraz ogólne bezpieczeństwo na siłowni. Dotyczy to również zmiany podejścia obsługi siłowni do klientów. Niepisane zasady często zostały dokładniej określone i przedstawione w formie instrukcji przy stanowisku.

Jakie są niepisane zasady na siłowni?

Przed swoim pierwszym treningiem warto znać również resztę zasad panujących na siłowni. Jest to miejsce, w którym często tworzy się określona subkultura, która posiada swoje własne niepisane zasady.

Przed pierwszym treningiem warto więc wiedzieć, że podstawowe zasady panujące na siłowni polegają na poszanowaniu się nawzajem. Osoby ćwiczące na siłowni przychodzą tam w konkretnym celu, więc nie warto nikomu przeszkadzać. Siłownia to również miejsce publiczne, a dostępny sprzęt jest udostępniany dla wszystkich, nie dla jednej osoby. Najważniejszymi niepisanymi zasadami panującymi na siłowni jest więc to aby odkładać sprzęt na miejsce, nie zajmować stanowisk bez potrzeby oraz zostawiać po sobie porządek.

Idąc dalej, warto pamiętać, że będąc na siłowni, nie znajdujemy się w miejscu przeznaczonym do długich prywatnych rozmów. Niepisane zasady na siłowni obejmują również to, że nie warto w tym miejscu krzyczeć, nadmiernie się popisywać oraz zajmować większości przestrzeni publicznej dla siebie.

Jak więc widać, podawanie ręki na siłowni i inne zasady, które musisz znać przed pierwszym treningiem, są tematami dość prostymi do przyswojenia. Podawanie ręki nie powinno różnić się tu od standardowej procedury towarzyskiej, a niepiane zasady opierają się głównie na zdrowym rozsądku oraz zasadach bezpieczeństwa na siłowni.

2 komentarze on Podawanie ręki na siłowni i inne zasady, które musisz znać przed pierwszym treningiem!

  1. Ale po co mam podawać rękę na siłowni? tam sie idzie w ścisle określonym celu, a nie po to żeby się witać. Na mojej siłowni nikt sobie ręki nie podaje

  2. Na siłowni podaje się rękę na powitanie? Ale….. Po co? To są przecież obcy ludzie… Ale ja chyba nigdy nie zrozumiem tego środowiska byczków

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *