Miesiąc: maj 2023

Czy podawanie numeru karty jest bezpieczne? Płatności kartą w internecie

Para siedzi przy laptopie, kobieta trzyma w dłoni kartę kredytową

W dobie zakupów internetowych wiele płatności odbywa się drogą elektroniczną. Nie powinno zatem dziwić, że sklep internetowy prosi o podanie numeru karty bankowej. Czy podawanie numeru karty jest bezpiecznie? Czy ujawniając dane zamieszczone na karcie kredytowej lub debetowej, można narazić się na utratę środków z konta? Przeczytaj nasz artykuł i rozwiej swoje wątpliwości.

Czy płacenie kartą przez internet jest bezpieczne?

Podczas zakupów online sklep internetowy może prosić Cię o podanie danych z karty płatniczej. Numer karty często stanowi również potwierdzenie rezerwacji pokoju w hotelu na wakacje lub wyjazd służbowy. Czy bezpieczne jest podawanie numeru karty kredytowej lub debetowej? Numer karty płatniczej stanowi jej unikalny znak rozpoznawczy. Jednak nie wystarczy do sfinalizowania transakcji. Poza numerem karty bankowej serwis prosi o podanie imienia i nazwiska właściciela karty, jej daty ważności, a także kodu CVC, CVV lub CID (w zależności od rodzaju karty). Wyprowadzenie tych danych jest często konieczne, aby operacja została zrealizowana i jest stosunkowo bezpieczne. Co nie oznacza, że nie może pociągać za sobą pewnego ryzyka.

Jak zwiększyć bezpieczeństwo podawania numeru karty w internecie?

Chcesz mieć pewność, że podawanie numeru karty jest bezpieczne? Zwróć uwagę na kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim sprawdź, czy strona, na której dokonujesz zakupu lub rezerwacji, jest godna zaufania. Jak to zweryfikować? Potwierdzenie, że serwis zapewnia bezpieczeństwo użytkownikom stanowi aktywny certyfikat SSL, czyli zielona lub zamknięta kłódka przy adresie strony. Nie klikaj w podejrzane linki do płatności, które mogą być próbą wyłudzenia Twoich danych. Korzystaj z systemu 3D Secure, wymagającego potwierdzenia internetowej płatności kartą poprzez wpisanie jednorazowego kodu otrzymanego SMS-em lub zalogowanie się do aplikacji mobilnej banku. Zrezygnuj z zapisywania w przeglądarce danych karty i pamiętaj o wylogowaniu się ze sklepu internetowego po zakończeniu transakcji. W ten sposób zminimalizujesz ryzyko przechwycenia przez osoby nieuprawnione numeru karty płatniczej.

Co zrobić w przypadku wycieku danych dotyczących karty bankowej?

Mimo dokładania wszelkich starań ze strony serwisów internetowych, na których często dokonuje się płatności, czasami może dojść do wycieku informacji z karty debetowej lub kredytowej. Jak należy postąpić w takiej sytuacji? Jeśli podejrzewasz, że numer Twojej karty został wykradziony, jak najszybciej ją zablokuj. Najprostsze rozwiązanie to skontaktowanie się z bankiem poprzez infolinię. Możesz także udać się do jednego z jego oddziałów. Pamiętaj jednak, że w takim przypadku czas odgrywa kluczową rolę. Im później zablokujesz dostęp do karty, tym większe istnieje prawdopodobieństwo utraty zgromadzonych na koncie środków.

Banki i strony internetowe najczęściej dbają o to, by podawanie numeru karty było bezpieczne. Należy jednak zachować czujności i pamiętać o korzystaniu tylko z zaufanych serwisów.

Ile trwa podawanie chemii? Jak przebiega chemioterapia?

Kobieta chora na raka leży w łóżku

Podawanie chemii jest często stosowaną metodą leczenia nowotworów. Czeka Cię chemioterapia? Zastanawiasz się, jak może przebiegać leczenie i ile trwa? Z naszego artykułu dowiesz się, czym jest chemioterapia, jak długo może trwać i w jaki sposób podaje się lek pacjentowi.

Czym jest chemioterapia?

Chemioterapia to metoda leczenia polegająca na podaniu pacjentowi leku cytostatycznego, czyli substancji działającej na szybko namnażające się komórki. Stosowanie chemioterapii może być skuteczne w leczeniu wielu nowotworów, jednak wyniszcza nie tylko patologiczne komórki rakowe, ale także te zdrowe. Najczęściej występujące skutki uboczne chemioterapii to wypadanie włosów, obniżenie odporności, nudności, wymioty, biegunka, uszkodzenie błony śluzowej przewodu pokarmowego i anemia.

Jak przebiega chemioterapia?

Zastanawiasz się, jak przebiega chemioterapia? Przebieg chemioterapii ustala się na podstawie przeprowadzonych badań i obserwacji pacjenta. Dzięki temu można dostosować metodę leczenia i podawane leki do potrzeb chorego. Pierwszy zastosowany sposób chemioterapii nazywany jest chemią pierwszego rzutu. Jeśli leczenie przynosi pozytywne efekty — czyli dochodzi do remisji nowotworu — lub choroba przestaje postępować, wtedy podawanie chemii jest kontynuowane według ustalonego schematu. W przypadku braku uzyskania pożądanych rezultatów i dalszego rozwoju nowotworu następuje zmiana metody leczenia na inną, bardziej agresywną. Zastosowanie nowego sposobu leczenia jest określane chemią drugiego rzutu. Chemioterapia może się zmieniać nawet kilka razy podczas całego cyklu leczenia.

Ile trwa podawanie chemii?

Okres stosowania chemioterapii jest w znacznej mierze uzależniony od postępowania choroby. Zazwyczaj chemię stosuje się w kilku cyklach — od 3 do 6 cykli — które obejmują podawanie substancji z cytostatykami przez okres od 2 do 4 tygodni. Średnio chemioterapia odbywa się co trzy tygodnie, a całe leczenie najczęściej trwa parę miesięcy. Ile godzin trwa podawanie chemii? W zależności od zastosowanej metody leczenia czas podawania leku może wynosić kilka sekund (w przypadku pojedynczych i iniekcji) lub nawet 24 godziny.

Jakie są sposoby podawania chemii?

Sposobów podawania chemii jest bardzo wiele. Jedna z metod aplikowania chemii pacjentowi to wlewy dożylnie przez kaniulę lub cewniki zakładane na naczynia centralne albo duże żyły. Innym sposobem jest podawanie chemii doustnie. Najczęściej są to cytostatyki hormonalne. To chyba jeden z najwygodniejszych sposobów leczenia dla pacjenta. Kolejna z metod chemioterapii to dotętnicze aplikowanie chemii. Stosuje się ją, gdy konieczne jest osiągnięcie wysokiego stężenia leku zabijającego komórki nowotworowe. W leczeniu raka jajnika z przerzutami do otrzewnej często wykorzystuje się podawanie chemii dootrzewnowo. Inną z metod chemioterapii jest aplikowanie chemii dokanałowo, czyli bezpośrednio do płynu mózgowo-rdzeniowego. Ostatni ze sposobów chemioterapii to podawanie leku do guza.

Istnieją również różne rodzaje chemii stosowane w leczeniu pacjentów z nowotworami — czerwona, żółta i biała.

Co oznacza numer konta? Czy podawanie numeru konta jest bezpieczne?

Osoba trzyma banknoty w dłoni, w tle laptop i skarbonka świnka

Obecnie niemal każdy posiada konto w banku. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które ułatwia płacenie rachunków i dokonywanie transakcji bezgotówkowych. Jednak co oznacza numer konta i czy podawanie go jest bezpieczne? Poznaj szczegóły dotyczące numeru konta bankowego, o których prawdopodobnie wcześniej nie miałeś pojęcia.

Co oznacza numer konta bankowego?

Numer konta jest przypisany do danego rachunku w banku i składa się z 26 cyfr, które służą do jego identyfikacji. Co oznacza numer konta? Liczby tworzące numer konta bankowego można podzielić na trzy grupy:

  • Pierwsze dwie cyfry to liczba kontrolna generowana na postawie obliczeń z użyciem pozostałych cyfr tworzących numer konta. Stanowi ona potwierdzenie, że cały numer przypisany do rachunku bankowego jest poprawny.
  • Kolejne 8 cyfr to numer rozliczeniowy określający konkretną jednostkę banku. W Polsce przydziela go Narodowy Bank Polski, który jest bankiem centralnym. Pierwsze 4 cyfry numeru rozliczeniowego stanowią wyróżnik danej instytucji bankowej. W przypadku banku centralnego, grupy banków spółdzielczych lub banku komercyjnego identyfikator ten składa się 3 cyfr uzupełnionych o liczbę zero. Natomiast banki spółdzielcze i centrala Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej posiadają czterocyfrowe oznaczenie. Następne 4 cyfry wskazują na oddział instytucji, a ostatnia cyfra spełnia funkcję kontrolną i służy do ustalenia poprawności numeru rozliczeniowego.
  • Ostatnie 16 cyfr to indywidualny numer rachunku klienta generowany losowo podczas zakładania konta w banku.

Co oznacza numer konta w IBAN?

Czasami można spotkać się także z zapisem numeru konta w standardzie IBAN. Co oznacza numer konta w IBAN? To międzynarodowy sposób podawania numeru konta bankowego. Składa się on ze standardowego ciągu 26 cyfr, jednak jest poprzedzony skrótem literowym wskazującym na kraj, w którym rachunek został otworzony. W przypadku Polski ten kod to PL.

Czy podawanie numeru konta jest bezpieczne?

Udostępnianie samego numeru konta jest całkowicie bezpieczne. W końcu bez podania numeru konta nie byłoby możliwe otrzymywanie przelewów. Należy jednak zachować pewną ostrożność i nie ujawniać zbyt wielu informacji dotyczących konta bankowego. By zrealizować przelew, należy podać: imię i nazwisko odbiorcy, numer należącego do niego rachunku bankowego, kwotę przelewu oraz jego tytuł. Te dane absolutnie wystarczą do poprawnego prekazania środków na inne konto.

Jakich informacji nie musisz podawać podczas wykonywania przelewu?

Może się zdarzyć, że wśród danych koniecznych do zrealizowania przelewu znajdzie się również adres odbiorcy. Jednak podanie go nie jest niezbędne, aby transfer środków został przeprowadzony poprawnie. Kolejna informacja dotycząca przelewu, której nie musisz wprowadzać, to data przelewu. Zwykle jest on realizowany w najbliższym możliwym terminie, a datę wpisuje się tylko wtedy, gdy chcesz zaplanować przelew środków.

Podawanie numeru konta bankowego jest bezpieczne. Sam numer konta oraz standardowo towarzyszące mu dane — takie jak imię i nazwisko odbiorcy, kwota i tytuł przelewu — nie stwarzają zagrożenia utraty środków. Należy jednak pamiętać o zachowaniu ostrożności.