Podawanie chemii jest często stosowaną metodą leczenia nowotworów. Czeka Cię chemioterapia? Zastanawiasz się, jak może przebiegać leczenie i ile trwa? Z naszego artykułu dowiesz się, czym jest chemioterapia, jak długo może trwać i w jaki sposób podaje się lek pacjentowi.

Czym jest chemioterapia?

Chemioterapia to metoda leczenia polegająca na podaniu pacjentowi leku cytostatycznego, czyli substancji działającej na szybko namnażające się komórki. Stosowanie chemioterapii może być skuteczne w leczeniu wielu nowotworów, jednak wyniszcza nie tylko patologiczne komórki rakowe, ale także te zdrowe. Najczęściej występujące skutki uboczne chemioterapii to wypadanie włosów, obniżenie odporności, nudności, wymioty, biegunka, uszkodzenie błony śluzowej przewodu pokarmowego i anemia.

Jak przebiega chemioterapia?

Zastanawiasz się, jak przebiega chemioterapia? Przebieg chemioterapii ustala się na podstawie przeprowadzonych badań i obserwacji pacjenta. Dzięki temu można dostosować metodę leczenia i podawane leki do potrzeb chorego. Pierwszy zastosowany sposób chemioterapii nazywany jest chemią pierwszego rzutu. Jeśli leczenie przynosi pozytywne efekty — czyli dochodzi do remisji nowotworu — lub choroba przestaje postępować, wtedy podawanie chemii jest kontynuowane według ustalonego schematu. W przypadku braku uzyskania pożądanych rezultatów i dalszego rozwoju nowotworu następuje zmiana metody leczenia na inną, bardziej agresywną. Zastosowanie nowego sposobu leczenia jest określane chemią drugiego rzutu. Chemioterapia może się zmieniać nawet kilka razy podczas całego cyklu leczenia.

Ile trwa podawanie chemii?

Okres stosowania chemioterapii jest w znacznej mierze uzależniony od postępowania choroby. Zazwyczaj chemię stosuje się w kilku cyklach — od 3 do 6 cykli — które obejmują podawanie substancji z cytostatykami przez okres od 2 do 4 tygodni. Średnio chemioterapia odbywa się co trzy tygodnie, a całe leczenie najczęściej trwa parę miesięcy. Ile godzin trwa podawanie chemii? W zależności od zastosowanej metody leczenia czas podawania leku może wynosić kilka sekund (w przypadku pojedynczych i iniekcji) lub nawet 24 godziny.

Jakie są sposoby podawania chemii?

Sposobów podawania chemii jest bardzo wiele. Jedna z metod aplikowania chemii pacjentowi to wlewy dożylnie przez kaniulę lub cewniki zakładane na naczynia centralne albo duże żyły. Innym sposobem jest podawanie chemii doustnie. Najczęściej są to cytostatyki hormonalne. To chyba jeden z najwygodniejszych sposobów leczenia dla pacjenta. Kolejna z metod chemioterapii to dotętnicze aplikowanie chemii. Stosuje się ją, gdy konieczne jest osiągnięcie wysokiego stężenia leku zabijającego komórki nowotworowe. W leczeniu raka jajnika z przerzutami do otrzewnej często wykorzystuje się podawanie chemii dootrzewnowo. Inną z metod chemioterapii jest aplikowanie chemii dokanałowo, czyli bezpośrednio do płynu mózgowo-rdzeniowego. Ostatni ze sposobów chemioterapii to podawanie leku do guza.

Istnieją również różne rodzaje chemii stosowane w leczeniu pacjentów z nowotworami — czerwona, żółta i biała.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *