Kto z nas lubi czyścić fugi? Oczywiście nikt, bo szorowanie fug milimetr po milimetrze to praca długotrwała, mozolna i bardzo męcząca. Jednak istnieją sposoby, które pozwalają na dokładne i szybkie wyczyszczenie fug z brudu czy pleśni. W poniższym artykule podpowiadamy, jak skutecznie czyścić fugi domowymi sposobami.
Płyn do WC
Sprawdzonym sposobem na szybkie i dokładne czyszczenie fug, jest użycie środka do mycia i dezynfekcji WC. Oczywiście nie lejemy go bezpośrednio na fugę, tylko robimy z niego wodny roztwór. Do miski wlewamy pół litra wody i tyle samo środka do toalety. Aby rozprowadzać otrzymany roztwór na fugi, użyjemy w tym celu szczoteczki do zębów.
Moczymy ją w misce i szybkimi ruchami czyścimy przerwy między płytkami, uważając, aby nie pochlapać ściany oraz reszty podłogi. Czyszczenie należy przeprowadzać w rękawiczkach, ponieważ takie roztwór może bardzo zniszczyć dłonie. Koniecznie trzeba zadbać o wentylację w pomieszczeniu, gdyż po zakończonym zadaniu, w powietrzu będą unosić się drażniące opary.
Proszek do pieczenia
Zaskoczeni? Właśnie tak, proszek do pieczenia, świetnie się sprawdza podczas czyszczenia fug. Należy go rozprowadzić wzdłuż zmoczonych wcześniej fug i pozostawić do jego rozpuszczenia. Trwa to około pół godziny do godziny maksymalnie. Po upływie tego czasu proszek trzeba zmyć przy użyciu wilgotnej gąbki lub ściereczki. Potem można umyć całą podłogę. Proszek do pieczenia daje bardzo dobry efekt, gdyż usuwa wszelkie osady z rdzy, tłuste naloty, kamień czy inne uporczywe i trudne w myciu plamy. Efekt można wzmocnić, przecierając fugi dodatkowo szczoteczką do zębów.
Pasta do zębów
Pasta do zębów również dobrze się sprawdzi w tym zadaniu. Wystarczy wycisnąć pastę wzdłuż fugi i pozostawić na kilkanaście minut. Potem należy ja zmyć letnią wodą. Można użyć do tego płynu do naczyń. Efekt czyszczenia jest widoczny od razu.
Można także zrobić własną pastę do czyszczenia fug. Wystarczy zmieszać sodę oczyszczoną z octem i wodą, dokładnie w proporcjach 100 ml wody na 100 ml octu i do tego opakowanie sody oczyszczonej. Taki roztwór rozprowadzamy na całej długości fug i pozostawić na 40 minut do całkowitego wyschnięcia. Potem zmywamy fugi letnią wodą, może być z dodatkiem płynu do naczyń dla wzmocnienia efektu czyszczenia. Taki roztwór bardzo dobrze radzi sobie z wszelkimi zabrudzeniami w postaci kamienia, rdzy, tłustego nalotu czy suchych zabrudzeń. Skutecznie usuwa także pleśń i zabija groźne bakterie.
Sok z cytryny
Sokiem z cytryny można czyścić fugi o jasnym kolorze. Skutecznie je wybieli. Nie nadaje się jednak do usuwania trudnych zabrudzeń. Poradzi sobie za to z osadem z kamienia i śladami rdzy. Wystarczy wyciśnięty sok wylać na fugi i odczekać około 10 minut. Na koniec wycieramy wszystko wilgotną ściereczką, która nie pozostawi żadnych kłaczków ani niteczek.
Preparaty chemiczne
Dla tych, którzy nie chcą się bawić w samodzielne sporządzanie roztworów do czyszczenia fug, istnieją specjalne preparaty właśnie do czyszczenia fug. Są to środku do usuwania zabrudzeń z silikonu, jakim wypełniane są przerwy między kafelkami. Są bezpieczne dla wszelkiego rodzaju powierzchni. Wystarczy nałożyć środek miejscowo na zaatakowane brudem lub pleśnią punkty i pozostawić na maksymalnie 30 minut, po czym zetrzeć ściereczką. Takie preparaty oprócz właściwości czyszczących, pozostawiają również warstwę ochronną przed tworzeniem się kolejnych warstw kurzu, brudu czy pleśni.