Świat składa się z ludzi o różnych poglądach, innych potrzebach, przekonaniach oraz zachowaniach. Mogą być one przyczynami wielu nieporozumień i w najgorszym razie konfliktów. Co wtedy zrobić? Jak powinno się zachować, aby wyjść z danej sytuacji obronną ręką? O tym opowiemy poniżej.
Unikanie
To najczęściej stosowana technika mająca na celu, zapobiegnięciu rozwojowi zaistniałego konfliktu. Przeważnie jest skuteczna, ponieważ postawa okazującą zobojętnienie pozwala na „odroczenie” konfliktu. Metoda ta nie jest motywowana ani tchórzostwem, ani brakiem inicjatywy do podjęcia innych działań. Konflikty i nieporozumienia wyczerpują w człowieku wiele pokładów energii nerwów, dlatego często przychodzi taki moment, kiedy już nie ma siły walczyć i po prostu odpuszcza. W takich sytuacjach można nabrać sił lub zdystansować się do danego problemu.
Kompromis
To wspólne szukanie złotego środka, który pozwoli na zakończenie sporu. Jest to wbrew pozorom trudna sztuka polegająca na znajdowaniu rozwiązania korzystnego dla obu stron. Często wymaga zrezygnowania z pewnych kwestii dla ogólnego dobra. Dlatego, aby w tym kompromisie nikt nie został potraktowany nie równo, rezygnować można tylko z rzeczy naprawdę nieistotnych i mało ważnych. W żadnym wypadku nie można odpuszczać ze spraw ważnych dla którejś ze stron. To tylko pozornie daje poczucie, że konflikt został zażegnany a w rzeczywistości, został tylko z wierzchu przysypany.
Współpraca
Polega przede wszystkim na partnerstwie, na skupianiu się na tym co łączy obie strony. Współpraca polega na wypracowaniu obopólnej korzyści. Jednak nie będzie ona możliwa, jeśli nie potrafimy ze sobą współpracować. Współpraca nigdy nie należała do najłatwiejszych zadań, ponieważ wymaga od innych zrozumienia, chęci wysłuchania, zaangażowania, tolerancji, empatii i przede wszystkim, chęci osiągnięcia zamierzonego celu razem, a nie w pojedynkę. Dlatego tak ważne jest, aby, jak najwięcej rozmawiać i mówić głośno o problemach i napotykanych trudnościach.
Walka
W najgorszym razie, kiedy zawiodą wszystkie inne metody, niestety, ale trzeba zawalczyć o swoje. Czasem tej walki się nie uniknie. Można próbować, jednak życie lubi za nas decydować i prędzej czy później, stawia nas w sytuacji, w której musimy się bronić. To, jaką będzie miała formę, zależy od indywidualnego przypadku. Można walczyć zaciekle, wykorzystując wszelkie możliwe chwyty. Niektórzy walczą nieczysto, niektórzy słabiej. Dlatego podejmując się walki, należy najpierw odpowiedzieć przed samym sobą, kim jest nasz przeciwnik i z jaką osobą mamy do czynienia? To pozwoli przygotować odpowiednią strategię tak, aby wyjść z tej walki, jak najmniej poturbowanym.
Zgoda
A może warto pomyśleć o zawieszeniu broni i po prostu się pogodzić? Pójście na tzw. ugodę nie oznacza żadnej słabości lub że ktoś „wymięka”. Tak naprawdę, bardzo ważne jest to, kto pierwszy wyciąga rękę na zgodę. Kto jest na tyle rozumny, że wie, w którym momencie należy przerwać konflikt, przyznać się do swoich błędów i przewinień, przeprosić i spróbować na nowo się dogadać? To naprawdę niezwykle istotna kwestia.