Jeszcze nie tak dawno, właściciele fotowoltaiki wolnostojącej byli zmuszeniu opłacać podatek VAT w wysokości 23%, podczas gdy właściciele instalacji dachowej płacili tylko 8%. Od 2019 roku podatek 8% należy zapłacić niezależnie od miejsca zamontowanej PV. Którą zatem wybrać?

Dla kogo fotowoltaika na gruncie?

Montaż PV na gruncie warto rozważyć, kiedy mamy do zagospodarowania wolną przestrzeń i możemy sobie pozwolić na stworzenie mini farmy fotowoltaicznej. Fotowoltaika na gruncie przy domu to też alternatywa dla tych, którzy nie mogą jej zainstalować na elewacji lub dachu. Większe nachylenie niż 45 stopni lub nieoptymalne położenie może nie być w stanie pokryć zużycia energetycznego. Nietypowy kształtu dachu, czy tzw. jaskółki mogą sprawić, że montaż PV będzie kosztowny.

Fotowoltaika na gruncie czy dachu, jaką wybrać?

Optymalnym rozwiązaniem byłaby instalacja hybrydowa wraz z pompą ciepła, jednak często możemy wybrać tylko jedno rozwiązanie. Wybór miejsca na fotowoltaikę warto skonsultować z firmą np. www.eco-team.pl, specjaliści polecą miejsce, które w naszym domu będzie najefektywniejsze do pozyskiwania energii ze słońca. Może się okazać, że nasz dach jest w całości skierowany na południe, wtedy najlepszym rozwiązaniem będzie fotowoltaika na budynku, a może być też tak, że budowa dachu na to nie pozwoli, wtedy pozostaje PV na gruncie.

Zalety i zalety fotowoltaiki wolnostojącej

PV ma wiele zalet, pierwszą z nich jest pełna kontrola nad instalacją fotowoltaiczną, można ją ustawić pod odpowiednim katem i w najdogodniejszym miejscu. Optymalny kąt dla PV wynosi 45 stopni, nie zawsze da się go osiągnąć, umieszczając konstrukcję na dachu, w przypadku gruntu jest to łatwiejsze. Fotowoltaikę wolnostojącą można potraktować jako dodatek do instalacji dachowej. Panele postawione na ziemi łatwiej jest wyczyścić i zakonserwować, dodatkowo podłoże może zapewnić efektywniejsze chłodzenie, co sprawi, że instalacja fotowoltaiczna nie będzie się przegrzewać tak łatwo, jak dachowa.
Wszystkie rozwiązania energii słonecznej mają swoje wady i zalety, podobnie jest w tym przypadku. Niestety fotowoltaika na gruncie wiąże się z większymi wydatkami ze względu na budowę stelaży, wymagania dotyczące paneli są dość rygorystyczne, ponieważ instalacja PV nie może znajdować się w miejscu, gdzie występuje cień, ponieważ nawet chwilowe zacienienie redukuje ilość energii.

Idealne warunki dla fotowoltaiki wolnostojącej

Instalacja fotowoltaiczna powinna znajdywać się na zwartym gruncie, tak, by konstrukcja była, jak najbardziej stabilna, jeśli teren jest piaszczysty, należy wzmocnić grunt lub pomyśleć nad zmianą miejsca. Przy planowaniu budowy fotowoltaiki na gruncie, należy uwzględnić 4 metry od granicy działki przy budowaniu konstrukcji PV, zachowana odległość wynika z polskiego prawa, ale jest też ułatwieniem dla serwisantów, którzy z łatwością dostaną się do budowy w razie awarii. Instalacja nie powinna być budowana w miejscu podwyższonego ryzyka zanieczyszczenia, kurz, liście spadające z drzewa, piasek mogą powodować nieefektowny pobór energii, a co za tym idzie – straty.

1 Comment on Fotowoltaika na gruncie — wady, zalety. Dla kogo wolnostojąca instalacja fotowoltaiczna?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *