Wymiary są niezbędnymi elementami matematycznymi. Dzięki nim mam możliwość stwierdzić wielkość jakiegoś obiektu. Wykorzystywane są np. przy tworzeniu jakiegoś trójwymiarowego obiektu tj. opakowania, niektórych budowli itp. W tym celu należy się posłużyć odpowiednimi parametrami, aby obiekt posiadał prawidłowe wytyczne. W niniejszym artykule będziemy pisać o wymiarach, oraz jaka jest kolejność podawania wymiarów w obiektach 3D.

Jaka jest kolejność podawania wymiarów?

Gdy chodziliśmy do szkoły podstawowej, uczyliśmy się podstaw odnośnie wymiarów obiektów płaskich tj. kwadrat, prostokąt itp. Do tego przeznaczona była linijka, abyśmy mogli dokładnie wymierzyć obiekt. W klasach wyższych poznaliśmy dodatkowe parametry, aby uwzględnić objętość bryły. Ogólnie istnieją takie wymiary jak długość, szerokość, wysokość. Są to podstawowe formaty, aby móc wymierzyć konkretne parametry jakiegoś obiegu. Istnieje jeszcze dodatkowy wymiar, który uwzględnia czas, jednakże może być on stosowany w celach naukowych.

Jaka jest kolejność podawania wymiarów? Jeśli chcemy stworzyć podstawową bryłę, należy pierw postawić jego podstawę, która składa się z elementów płaskich np. prostokąt. Przy tym należy najpierw uwzględnić długość, lub szerokość (według uznania), a na samym końcu wysokość. Dlaczego w takiej kolejności? Przy tworzeniu podstawy nie ma znaczenia, czy podamy pierwszą szerokość, czy wysokość, ponieważ dzięki podstawie możemy uwzględnić wysokość obiektu. Gdybyśmy najpierw wymierzyli wysokość, to w tym przypadku napracowalibyśmy się i musieli dodatkowo obmierzyć dodatkowe parametry obiektu, aby bryła odpowiadała naszym wymaganiom. Można uznać, że bryła 3D składa się z samych podstaw płaskich, ponieważ niezależnie jak ją postawimy, to ściana wyznaczy nam podłoże.

Gdzie stosuje się kolejność podawania wymiarów?

Zastosowanie wymiarów można spotkać w wielu dziedzinach. W szkołach uczyliśmy się podstaw figur geometrycznych, abyśmy mogli poznać geometrię i ich podstawowych zastosowań. Opakowania, krzesła, lodówki, szafki, a nawet budynki mieszkalne są obiektami, które spotykamy na co dzień. Można zatem stwierdzić, że zastosowanie wymiarów jest wykorzystane przez pracowników produkcyjnych, a nawet nielicznych architektów. Jeśli planujesz budowę domu, warto zapoznać się z prawidłową kolejnością wymiarów, aby dokładnie postawić fundament.

Czym można zmierzyć wymiary obiektów trójwymiarowych?

Wymiary można zmierzyć za pomocą różnych narzędzi. Podstawowym narzędziem do wymierzenia wymiarów jest oczywiście linijka. Jest ona stosowana do obmierzenia niewielkich obiektów. Przechodząc o krok dalej, możemy spotkać specjalne narzędzia budowlane, które umożliwiają pomiaru na dłuższe objętości. Istnieją także elektryczne akcesoria do wymiarów tj. cyfrowy dalmierz laserowy, który pokazuje parametry obiektu dzięki laserowi. Niestety każde narzędzie posiada swoją ograniczoną metrów, czy centymetrów, jednakże nie oznacza, że bez tych parametrów nie uda nam się wymierzyć dany obiekt.

2 komentarze on Jak podaje się wymiary długość szerokość… co po kolei się podaje w wymiarach 3D?

  1. Nigdy tego nie umiem zapamiętać… Teraz właśnie zamawiam meble i kolejność wymiarów jest dla mnie mega ważna, mam nadzieję, że nic nie pokręcę

  2. Dzięki za porady, i tak niczego z nich nie rozumiem, co już doskonale wiedziała moja pani z matematyki:))

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *