Prawidłowe działanie systemu wentylacyjnego w domu jest niezbędne do tego, by mieszkańcy czuli się komfortowo i nie musieli przeprowadzać remontów związanych np. z niszczeniem ścian. Niestety w wielu budynkach pojawiają się problemy związane z niewłaściwym funkcjonowaniem tego systemu, co można rozpoznać po kilku kluczowych objawach. Jak powinna działać wentylacja w domu i dlaczego jest to takie ważne?

Funkcje systemu wentylacyjnego w domu

Wentylacja spełnia mnóstwo ważnych z punktu widzenia mieszkańców funkcji. Przede wszystkim przekłada się ona na komfort życia. Systemy wentylacyjne mają chronić przed zanieczyszczonym powietrzem z zewnątrz (www.schiedel.com) i zapewniać odpowiednią cyrkulację. Nieprawidłowe działanie wentylacji może doprowadzić nie tylko do niszczenia budynku, ale i do problemów zdrowotnych mieszkańców.

Dach, nasady

Kiedy wentylacja nie działa prawidłowo?

Źle działający system wentylacji można rozpoznać po kilku objawach. Przede wszystkim u użytkowników domu mogą pojawić się problemy zdrowotne. Mowa o alergiach, bólach głowy, zmęczeniu, podrażnionych błonach śluzowych, częstszych infekcjach układu oddechowego. Te czynniki mogą sygnalizować, że wentylacja nie działa prawidłowo. Oprócz tego wymienia się jeszcze objawy, które można bez problemu zauważyć, czyli widoczna jest pleśń, skroplina pary wodnej na szybach, mieszkańcy czują, że powietrze staje się bardziej wilgotne. Kluczowym sygnałem, że wentylacja źle funkcjonuje, może być pojawienie się ciągu wstecznego powietrza w kratkach wentylacyjnych. Przy odpowiednio działającym systemie taki problem się nie pojawia.

Rodzaje wentylacji

Istnieje kilka podziałów systemów wentylacyjnych. Jeden z nich bierze pod uwagę siłę napędzającą. Zgodnie z tym rozróżnieniem wymienia się wentylację naturalną i mechaniczną. Ponadto, wyróżnia się systemy wentylacyjne mechaniczne z odzyskiem ciepła, mieszające, wyporowe i hybrydowe.

Kiedy wentylacja będzie działała prawidłowo?

Rodzaj systemu wentylacyjnego należy wybrać jeszcze na etapie projektowania budynku. Dzięki temu będzie można zapewnić prawidłowe działanie wentylacji, biorąc pod uwagę szereg czynników, mających znaczenie podczas budowy domu. Montaż systemu wentylacyjnego również w znacznej mierze odpowiada za późniejsze prawidłowe działanie cyrkulacji powietrza w całym budynku.

A jak poprawić wentylację w istniejącym już domu? Chcąc wzmocnić działanie systemu grawitacyjnego, który jest prawdopodobnie wciąż najpopularniejszy, warto pomyśleć o zamontowaniu elementów wspomagających. Wśród nich wymienia się nawiewniki czy nasady kominowe. Są jeszcze wentylatory wyciągowe zasilane elektrycznie, które instaluje się w kanale wentylacyjnym. One również skutecznie mogą zwiększyć wydajność systemów wentylacyjnych w domach, w których widoczne są objawy nieprawidłowej cyrkulacji powietrza.

1 Comment on Jak powinien działać system wentylacyjny w domu?

  1. Dobrze, że o tym piszecie. System wentylacji MUSI działać prawidłowo w domu, jak nie jest jak powinno to później kłopoty ze zdrowiem pojawiają się natychmiast.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *