W czasie epidemii bardzo ważny jest dostęp do aktualnych i rzetelnych informacji. Gdzie Polacy mieszkający w Holandii mogą je znaleźć?
Gdzie szukać informacji o koronawirusie w Holandii
W dobie internetu najłatwiejszym sposobem dla Polaków mieszkających w Holandii, by dowiedzieć się o obecnej sytuacji w kraju związanej z koronawirusem, jest poszukanie informacji w sieci. Nie brakuje polskojęzycznych serwisów informacyjnych, między innymi fakty z Holandii dotyczące koronawirusa ważne dla Polonii publikuje Głos Polski. Internet jest też dobrym źródłem wiadomości, ponieważ informacje są stale aktualizowane, można więc zawsze znać najświeższe wieści i dzięki temu śledzić rozwój sytuacji na bieżąco. A jakie są niektóre spośród nowych wiadomości dotyczących przebiegu epidemii w Holandii?
Nowi zarażeni
Nie ma dnia bez nowych przypadków zarażeń i zgonów. Wczoraj, to jest 23 kwietnia, zmarły kolejne 123 osoby, jak poinformował Krajowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska. Łączna ilość zmarłych z powodu epidemii wynosi w Holandii już 4177.
Nowe wytyczne
Premier Mark Rutte podczas konferencji prasowej przedstawił nowe wytyczne dotyczące działań związanych z epidemią. Mają one wejść w życie od 28 kwietnia. Od tego dnia dentyści i higieniści stomatologiczni będą mogli otworzyć znów swoje salony, ale na razie to jedyne zawody kontaktowe, które mogą wznowić działalność.
Szkoły podstawowe i przedszkola zostaną ponownie otwarte 11 maja, ale będą musiały opracować plany przestrzegania zasad bezpieczeństwa – zredukować liczebność grup, by zachować między uczniami odpowiednie odstępy. Konieczna może się okazać edukacja na pół etatu. Wszystkie imprezy masowe zostają odwołane do 1 września.
Fala bankructw
Epidemia koronawirusa ma skutki nie tylko dla zdrowia i życia społecznego, ale również dla biznesu i gospodarki. Prognozuje się, że Holandię czeka fala bankructw. Na razie została odsunięta w czasie dzięki rządowemu systemowi wsparcia, ale uważa się, że jest ona nieunikniona. Według przewidywań zbankrutować może 14% holenderskich przedsiębiorstw, a najbardziej ucierpi branża gastronomiczna i hotelarska.
Testy leku
Pharming Group, farmaceutyczna firma z Leiden, bada zastosowanie leku Ruconest w walce z koronawirusem. Medykament ten, stosowany w Europie i USA, jest wykorzystywany w leczeniu dolegliwości zbliżonych do tych, które mają miejsce podczas zakażenia COVID-19. Ruconest niweluje nagły obrzęk płuc powstający z powodu wystąpienia określonego czynnika lub braku innego.
Zatem holenderscy farmaceuci postanowili sprawdzić, czy lek na koronawirusa nie znajduje się przypadkiem już od dawna w naszych rękach. Preparat został na razie przetestowany na grupie pięciu osób zarażonych koronawirusem. Stan czterech z nich w szybkim czasie nieco się poprawił, u piątego testowanego lek zadziałał z opóźnieniem.
Oczywiście nie znaczy to, że mamy już niezawodny lek na COVID-19. Grupa testowa była zbyt mała, by pozwalać na takie wnioski, nie uwzględniono też różnych zmiennych.