W czasie epidemii bardzo ważny jest dostęp do aktualnych i rzetelnych informacji. Gdzie Polacy mieszkający w Holandii mogą je znaleźć?

Gdzie szukać informacji o koronawirusie w Holandii

W dobie internetu najłatwiejszym sposobem dla Polaków mieszkających w Holandii, by dowiedzieć się o obecnej sytuacji w kraju związanej z koronawirusem, jest poszukanie informacji w sieci. Nie brakuje polskojęzycznych serwisów informacyjnych, między innymi fakty z Holandii dotyczące koronawirusa ważne dla Polonii publikuje Głos Polski. Internet jest też dobrym źródłem wiadomości, ponieważ informacje są stale aktualizowane, można więc zawsze znać najświeższe wieści i dzięki temu śledzić rozwój sytuacji na bieżąco. A jakie są niektóre spośród nowych wiadomości dotyczących przebiegu epidemii w Holandii?

maseczka przeciwwirusowa

Nowi zarażeni

Nie ma dnia bez nowych przypadków zarażeń i zgonów. Wczoraj, to jest 23 kwietnia, zmarły kolejne 123 osoby, jak poinformował Krajowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska. Łączna ilość zmarłych z powodu epidemii wynosi w Holandii już 4177.

Nowe wytyczne

Premier Mark Rutte podczas konferencji prasowej przedstawił nowe wytyczne dotyczące działań związanych z epidemią. Mają one wejść w życie od 28 kwietnia. Od tego dnia dentyści i higieniści stomatologiczni będą mogli otworzyć znów swoje salony, ale na razie to jedyne zawody kontaktowe, które mogą wznowić działalność.

Szkoły podstawowe i przedszkola zostaną ponownie otwarte 11 maja, ale będą musiały opracować plany przestrzegania zasad bezpieczeństwa – zredukować liczebność grup, by zachować między uczniami odpowiednie odstępy. Konieczna może się okazać edukacja na pół etatu. Wszystkie imprezy masowe zostają odwołane do 1 września.

Fala bankructw

Epidemia koronawirusa ma skutki nie tylko dla zdrowia i życia społecznego, ale również dla biznesu i gospodarki. Prognozuje się, że Holandię czeka fala bankructw. Na razie została odsunięta w czasie dzięki rządowemu systemowi wsparcia, ale uważa się, że jest ona nieunikniona. Według przewidywań zbankrutować może 14% holenderskich przedsiębiorstw, a najbardziej ucierpi branża gastronomiczna i hotelarska.

Testy leku

Pharming Group, farmaceutyczna firma z Leiden, bada zastosowanie leku Ruconest w walce z koronawirusem. Medykament ten, stosowany w Europie i USA, jest wykorzystywany w leczeniu dolegliwości zbliżonych do tych, które mają miejsce podczas zakażenia COVID-19. Ruconest niweluje nagły obrzęk płuc powstający z powodu wystąpienia określonego czynnika lub braku innego.

Zatem holenderscy farmaceuci postanowili sprawdzić, czy lek na koronawirusa nie znajduje się przypadkiem już od dawna w naszych rękach. Preparat został na razie przetestowany na grupie pięciu osób zarażonych koronawirusem. Stan czterech z nich w szybkim czasie nieco się poprawił, u piątego testowanego lek zadziałał z opóźnieniem.

Oczywiście nie znaczy to, że mamy już niezawodny lek na COVID-19. Grupa testowa była zbyt mała, by pozwalać na takie wnioski, nie uwzględniono też różnych zmiennych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *