Utrzymanie prawidłowego poziomu tlenu jest kluczowe dla funkcjonowania ludzkiego organizmu. Poziom hemoglobiny we krwi u młodego człowieka nigdy nie powinien spadać poniżej 95%, a saturacja poniżej 92% jest wskazaniem do tlenoterapii. Podawanie tlenu może odbywać się w szpitalu lub w domu. Jakie są sposoby podawania tlenu w szpitalu? Wyjaśniamy.

Jakie są sposoby podawania tlenu w szpitalu?

Tlenoterapia jest rozwiązaniem doraźnym stosowanym zwykle u pacjentów z niewydolnością oddechową. Jakie są sposoby podawania tlenu w szpitalu? Tlen podawany w szpitalu najczęściej pochodzi ze specjalnej instalacji. Jednak istnieje również możliwość dostarczania tlenu z mobilnych źródeł — takich jak koncentratory tlenowe, zbiorniki z ciekłym tlenem oraz butle tlenowe. W szpitalu tlen zazwyczaj podaje się pacjentowi przez maskę lub tzw. wąsy. Poszczególne rodzaje masek różnią się regulacją przepływu tlenu oraz jego stężeniem.

Podawanie tlenu w szpitalu poprzez kaniule donosowe

Jednym ze sposobów podawania tlenu w szpitalu są kaniule donosowe, zwane również cewnikiem donosowym lub wąsami tlenowymi. Dawkowanie tlenu medycznego w ich przypadku wynosi od 1 do 6 litrów na minutę. To najczęściej stosowane rozwiązanie, które sprawdza się w przypadku pacjentów z przyśpieszonym oddechem, kaszlem lub niewielkimi dusznościami. Celem takiego podawania tlenu jest podniesienie saturacji do poziomu co najmniej 93%. Jeśli jednak tak się nie stanie, lekarze sięgają po inne rozwiązania.

Podawanie tlenu w szpitalu poprzez maskę prostą

Innym sposobem podawania tlenu w szpitalu jest stosowanie maski prostej. Posiada ona otwory boczne, przez które napływa powietrze. Tlen podawany w szpitalu poprzez taką maskę może mieć stężenie 40-60%, a jego przepływ wynosi od 5 do 15 litrów na minutę.

Podawanie tlenu w szpitalu przez maskę z rezerwuarem

Tlen może być podawany pacjentowi również za pomocą maski z rezerwuarem, czyli specjalnym workiem zwiększającym stężenie tlenu. Ilość tlenu dostarczanego choremu to ponad 15 litrów na minutę. Stężenie podawanego w ten sposób gazu może osiągać 70-90%.

Maski z rezerwuarem dzieli się na zwrotne i bezzwrotne. Mogą być one wyposażone w otwory i zastawki, które pozwalają regulować stopień mieszania się dostarczanego tlenu z powietrzem. Maska z rezerwuarem bezzwrotna umożliwia podawanie pacjentowi tlenu o stężeniu 100%.

Stosowanie wysokoprzepływowej terapii donosowej

Zaawansowanym sposobem podawania tlenu w szpitalu jest wysokoprzepływowa terapia donosowa. Pozwala ona dostarczać pacjentowi nawet stuprocentowy tlen, którego przepływ wynosi od 20 do 60 litrów na minutę. Podawany tlen zostaje podgrzany i nawilżony przez dawkujące go urządzenie.

Podawanie tlenu w szpitalu przy pomocy respiratora

Tlen podawany w szpitalu przy użyciu respiratora ma bardzo wysokie ciśnienie. Najczęściej dawkowanie tlenu medycznego odbywa poprzez szczelne maski zakładane na nos i usta pacjenta.

Czy podawanie tlenu jest szkodliwe? Długotrwałe podawanie tlenu o stężeniu powyżej 50% działa destrukcyjnie na komórki organizmu, dlatego stosowanie takiej terapii powinno obywać się krótko. Najbardziej narażone na uszkodzenia są płuca, a do najczęstszych powikłań należą stany zapalne tchawicy i oskrzeli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *