Nitowanie to nadal popularna metoda łączenia poszczególnych elementów konstrukcyjnych, technika scalania powierzchni różnego rodzaju wykorzystywana jest zarówno w przemyśle, jak i podczas zajęć hobbystycznych. Rynek oferuje wiele modeli nitownic, warto więc wiedzieć czym różnią się między sobą. Jakie nitownice są najlepsze? Kiedy wybrać nitownicę elektryczną z zasilaniem sieciowym, a kiedy akumulatorową?
Nitownica elektryczna z zasilaniem sieciowym – czy warto?
Monterzy metalowych konstrukcji budowlanych, mechanicy, tapicerzy, ślusarze wiedzą, że nitownica elektryczna to użyteczne narzędzie, które umożliwia sprawne i szybkie wykonywanie połączeń nitowych. To popularne urządzenie może służyć nie tylko do scalania elementów wykonanych z metalu, doskonale sprawdza się w łączeniu fragmentów skór, tkanin, gumy lub sztucznych tworzyw.
Nitownica elektryczna stwarza możliwość bezproblemowego przeprowadzania prac, bez konieczności angażowania siły mięśni. Jest doskonałym rozwiązaniem podczas dłuższych prac, kiedy we znaki dają się zmęczenie i bolące dłonie. To urządzenie, które jest w stanie sprostać wymagającym i długotrwałym pracom.
Warto pamiętać, że modele z elektrycznym zasilaniem sieciowym eliminują problem wyczerpania prądu, jednak trzeba zwrócić uwagę, że czasem ogranicza brak dostępu do źródła energii. Podczas niektórych prac kłopotem może okazać się również niewystarczająca długość przewodu doprowadzającego energię do urządzenia.
Jakie zalety i wady nitownicy akumulatorowej?
Rolą nitownicy elektrycznej sieciowej oraz akumulatorowej jest ułatwienie wykonywanych prac, jednak nitownica akumulatorowa to zdecydowanie bardziej praktyczne i wygodne narzędzie, które zapewnia dużą swobodę działania. Poszukując sprzętu wysokiej jakości, warto sięgnąć w przestrzeń internetu. Elektryczna nitownica akumulatorowa do kupienia online np. w sklepie Incop stwarza możliwość przeprowadzania prac w każdym miejscu. Jej zaletą jest mobilność i brak ograniczeń w przemieszczaniu się.
To urządzenie, które sprawdza się w wymagających warunkach, również w takich, w których brak jest dostępu do prądu, czy skompresowanego powietrza. Dla niektórych wadą nitownicy akumulatorowej jest jej ciężar, wmontowany akumulator sprawia, że urządzenie nie zawsze jest wygodne w użytkowaniu w trakcie długotrwałych prac.
Popularne modele nitownic
Producenci nitownic oferują wiele modeli tych sprzętów. Oprócz nitownic elektrycznych i akumulatorowych w sprzedaży znajdziemy:
- Nitownice ręczne – proste konstrukcyjnie narzędzia, które przeznaczone są do krótkotrwałych prac, okazjonalnego użytku. Nitownice ręczne do nitów i nitownice ręczne do nitonakrętek nie wymagają żadnego źródła zasilania, jedynym zasobem energii jest siła ludzkich mięśni.
- Nitownice pneumatyczne – niezawodne narzędzia o wysokim potencjale użytkowym wykorzystywane są podczas zajęć profesjonalnych. Zasilane sprężonym powietrzem przeznaczone są do długotrwałych zadań na wymagających materiałach.
Jak dla mnie wygodniejsza jest akumulatorowa, nie trzeba martwić się dostępem do prądu