Szczyrk to jedna z popularniejszych miejscowości turystycznych, która oblegana jest zarówno latem, jak i zimą. Szczególnie miejsce to upodobali sobie miłośnicy aktywności fizycznej – narciarze, rowerzyści oraz ci, którzy po prostu lubią spacerować i zwiedzać. Jakie szlaki dla turystów warto wziąć pod uwagę?

Dlaczego warto pojechać do Szczyrku?

Szczyrk to jeden z popularniejszych kierunków turystycznych. Pomimo tego, iż miejscowość ta znana jest przede wszystkim wśród miłośników narciarstwa i białego szaleństwa, z powodzeniem coś dla siebie mogą znaleźć także inni. Dzieje się tak za sprawą licznych szlaków turystycznych – pieszych i rowerowych, co pozwala na większe zróżnicowanie aktywności, niezależnie od pory roku. Osoby niezbyt chętne do wypraw, też znajdą dla siebie rozrywkę – miasto oferuje zróżnicowane rozrywki tak dla miłośników kultury, jak i tych, którzy po prostu chcą posiedzieć w barach i restauracjach.

Jakie trasy narciarskie w Szczyrku wybrać?

Niewątpliwie koronną specjalizacją Szczyrku jest turystyka narciarska, która co roku w okresie zimowym przyciąga miłośników tego białego szaleństwa. Możliwości do wyboru mamy co najmniej kilka i wiążą się one z ośrodkami sportowo-rekreacyjnymi, które działają przez cały rok, a w szczególności zimą.

Trasy narciarskie w Szczyrku to m.in. trasy Beskid Sport Arena, Szczyrk Mountain Resort, Kompleks Narciarski Biały Krzyż, Kaimówka, Wyciąg Klimczok czy Hala Skrzyczeńska. Rzecz jasna nie wyczerpuje to całego zestawienia, a każdy fan zjazdów na nartach czy snowboardzie może znaleźć coś dla siebie.

Kijki narciarskie

Jakie popularne trasy rowerowe w Szczyrku?

Jadąc do Szczyrku w okresie wiosennym, letnim czy nawet jesiennym, można zdecydować się na inne formy aktywności, do których zalicza się także jazda na rowerze. Górska okolica zachęca wręcz do tego, by zwiedzić ją, wykorzystując w tym celu właśnie taki środek transportu i mogą się na to zdecydować zarówno doświadczeni cykliści szukający mocniejszych wrażeń, jak i amatorzy w tym, także całe rodziny.

Trasy rowerowe zostały specjalnie przygotowane i oznaczone kolorami, pod względem trudności. Szlaki niebieskie są stosunkowo łatwe, niezbyt długie, a czas przejazdu krótki, trudniejsze są szlaki żółte, a najbardziej wymagające – czerwone. Można się z nimi zapoznać na stronie urzędu miasta.

Niektóre ośrodki sportowo-rekreacyjne także stworzyły własne trasy rowerowe, przykładem może być trasa Enduro Trails, które oferują aktywność zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych. One także zostały oznaczone kolorami, które wyznaczają poziom trudności oraz zaawansowania dla użytkowników.

Jakie trasy piesze dla turystów w Szczyrku?

Obok jazdy na nartach i rowerze, dużą popularnością cieszą się wycieczki piesze. Znacznie ułatwia to fakt, iż w Szczyrku można znaleźć wiele szlaków turystycznych, które z powodzeniem mogą sprawdzić się na rodzinne wycieczki lub na bardziej wymagające wyprawy.

Wyróżnia się tutaj m.in. trasę spacerową na przełęcz Siodło i schronisko PTTK Klimczok, trasę spacerową na Klimczok przez Trzy Kopce, trasę spacerową po miejskiej zielonej lub niebieskiej ścieżce, a dla bardziej wymagających jest jeszcze trasa spacerowa Orla Pętla. Warto wymienić tu jeszcze szereg innych tras, w tym szlak im. Stanisława Huli, ścieżkę przyrodniczą Karkoszczonkę, a także szlaki na Skrzyczne.

2 komentarze on Szczyrk zimą i latem. Popularne trasy narciarskie, rowerowe i piesze w Szczyrku

  1. Przyznam szczerze, że Szczyrk lubię najmniej ze wszystkich górskich miejscowości. Jest pełno turystów, głośno i jakieś durne atrakcje typu wesołe miasteczka. Po co to komu? Czy nie jeździ się w góry, żeby odpocząć od zgiełku?

  2. Uwielbiamy Szczyrk! Jeździmy tam powędrować, pojeździć na nartach, na rowerach i dobrze zjeść. No i mamy blisko!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *