Dobre zaprezentowanie się w towarzystwie to często klucz do nawiązania pozytywnych relacji. Warto więc wiedzieć, czy podawanie ręki policjantowi, kobiecie, starszemu oraz każdej innej osobie, obwarowane jest szczególnymi zasadami. Co więcej, jeszcze ważniejsze jest wiedzieć, kiedy nie wypada podawać ręki, ponieważ nachalność często odbierana jest negatywnie.

Kiedy nie wypada podawać ręki?

Podawanie ręki jest czynnością dość prostą. Istnieją jednak związane z nią zasady, których warto przestrzegać. Jedną z nich jest to, że podawanie ręki uzależnione jest od stosunku dwóch osób względem siebie. Zasada ta mówi więc jasno o tym, kto podaje rękę jako pierwszy. Z inicjatywą powinna wyjść osoba „ważniejsza” w danej sytuacji społecznej. Oznacza to więc, że może zdarzyć się sporo sytuacji, w których nie wypada nam podawać ręki drugiej osobie.

Podstawowe wytyczne tego, kto podaje rękę pierwszy, mówią, że z inicjatywą powinna wyjść osoba starsza lub kobieta. W stosunkach służbowych podawanie ręki i jego zasady definiuje natomiast hierarchia wewnętrzna, np. w firmie. Nie wypada więc podać ręki jako pierwszym osobie na wyższym stanowisku, bo to ona decyduje, w jaki sposób przebiegnie powitanie. Ważne jednak, aby osoba na niższym stanowisku zawsze jako pierwsza pozdrowiła przełożonego słownie lub skinieniem głowy.

Czy wypada podać rękę policjantowi?

Podawanie ręki i jego zasady definiują przede wszystkim zachowania w towarzystwie lub w relacji służbowej. Pytanie, czy wypada podać rękę policjantowi, wychodzi więc poza te kategorie. Policjant na służbie to osoba, której nie mamy obowiązku podawać ręki. Jeśli policjant jest nam osobą znaną i jest ku temu dobra okazja, możemy podać rękę. Jednak kiedy jest to osoba nam obca, nie musimy podawać ręki policjantowi, wystarczające będzie pozdrowienie lub skinienie głową.

Kiedy nie wypada podawać ręki kobiecie?

Warto wiedzieć, kto komu podaje pierwszy rękę w towarzystwie, ponieważ bez tego łatwo popełnić faux-pas. Dzięki kilku prostym zasadą dokładnie wiadomo też, kiedy nie wypada podać ręki kobiecie. Podczas spotkania towarzyskiego kobieta znajduje się na uprzywilejowanej pozycji i to ona może zdecydować o formie powitania. Jeśli nie podejmie ona takiej inicjatywy, podawanie ręki kobiecie „na siłę” może być uznane za nachalne.

Jeśli kobieta nie wyrazie chęci do podania ręki czy innej formy kontaktowej, powitanie powinno zatrzymać się jedynie na pozdrowieniu słownym lub skinieniu głową. Krótko mówiąc, nie wypada podać ręki kobiecie, jeśli ta sobie tego nie życzy.

Podawanie ręki starszemu, kiedy nie wypada tego robić?

Podobnie wygląda sytuacja w stosunku do osoby starczej. Podczas spotkania towarzyskiego nie wypada podać ręki starszemu bez jasnego na to przyzwolenia. Kiedy po pozdrowieniu słownym nie dostrzeżemy jasnej intencji, w żadnym razie nie wypada podać ręki starszemu. To, kto podaje rękę jako pierwszy, jest też istotne podczas przelotnych spotkań na ulicy. Wtedy również nie wypada podać ręki starszemu, zatrzymując go przy tym w drodze.

Podawanie ręki to ważny element spotkań towarzyskich, ale równie ważna jest wiedza o tym, kiedy nie wypada podawać ręki. Podawanie ręki policjantowi, kobiecie, starszemu lub w innych sytuacjach może wydać się skomplikowane, ale wystarczy przyswoić zaledwie kilka zasad, aby dobrze wypaść w towarzystwie.

2 komentarze on Podawanie ręki policjantowi, kobiecie, starszemu… Kiedy nie wypada podawać ręki?

  1. No właśnie, niby po co podawać rękę policjantowi? To znaczy przywitać się zawsze można, tym bardziej, jeśli się znamy, ale obca osoba na służbie to inna sprawa.

  2. Mało kto przestrzega netykiety, wszyscy podają ręce jak chcą, albo nawet zbijają żółwiki i piątki jak im się podoba. Nie liczy się wiek, płeć czy zawód…. Już się w Polsce zapomina o dobrych manierach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *