Powitanie to bardzo uniwersalny gest na świecie, ale w wielu miejscach przyjmuje on różne formy. W Polsce i reszcie Europy najbardziej rozpowszechnione jest podawanie ręki na powitanie. To, kto pierwszy podaje rękę opisane jest przez konkretne zasady savoir vivre’u. Jednak w różnych zakątkach świata podawanie ręki może nie zostać przyjęte tak, jak jesteśmy do tego przyzwyczajeni.
- Co oznacza podawanie ręki?
- Jak podawać rękę w różnych kulturach?
- Gdzie lepiej nie podawać ręki na powitanie?
Co oznacza podawanie ręki?
Podawanie ręki to zwyczaj znany od dawna, a jego celem jest skrócenie dystansu społecznego. Innymi słowy, jest to dobry sposób na powitanie, który zakorzenił się w kulturze europejskiej. Podawanie ręki to również czynność, wymagająca bezpośredniego kontaktu z drugą osobą. Podawanie ręki jest więc pomocne w różnych kulturach, które cenią sobie właśnie kontakt fizyczny.
Oznacza to również, że w kulturach, które preferują dystans społeczny, podawanie ręki może oznaczać wtargnięcie w przestrzeń osobistą danej osoby. Takie zasady obowiązują na przykład w Chinach, Japonii czy Korei Południowej.
Jak podawać rękę w różnych kulturach?
W kulturach, które cenią sobie podawanie ręki, gest ten może się różnić nawet tam. Istotna będzie tu długość i siła podawania ręki, to ile razy ręką potrząsamy oraz kontakt wzrokowy.
- Silne i pewne podawanie ręki cenione jest w USA, Brazylii czy w Polsce. Ręka powinna być podana w sposób, który jasno zasygnalizuje intencję rozmówcy. Ponadto, w kulturach zachodnich warto zwrócić szczególną uwagę na kontakt wzrokowy kiedy zaczniemy podawać rękę na powitanie. Unikanie worku rozmówcy może być uznane za niegrzeczne.
- Lekkie podawanie ręki będzie cenione w na przykład w Wielkiej Brytanii czy Francji. W tych kulturach podawanie ręki jest więc uznawane za zasadę savoir vivre’u, z którą należy się szczególnie zaznajomić. Łatwo jest bowiem uścisnąć dłoń zbyt mocno, a to wywołać może mieszane reakcje.
Podawanie ręki i jego zasady są w tych kulturach istotne również pod względem dyplomatycznym. Jeśli naszym rozmówcą jest osoba, która podtrzymuje kulturę uścisku dłoni, warto wiedzieć, kto komu podaje pierwszy rękę, bo może odbić się to na stosunkach służbowych lub dyplomatycznych.
Gdzie lepiej nie podawać ręki na powitanie?
Z drugiej strony, kraje takie jak Chiny, Japonia czy Korea Południowa to miejsca, gdzie lepiej nie podawać ręki na powitanie. Kultury te cenią sobie większy dystans w relacjach społecznych i podawanie ręki może być uznane na nachalne. W tych kulturach wschodnich zasady savoir vivre związane z powitaniem są nakierowane przede wszystkim na powitanie z dystansu.
Przeważnie można się tu spotkać z ukłonem, wraz ze złożonymi rękami. Ponadto jeśli dochodzi już do konieczności zapoznania się dwóch stron, przedstawić je sobie powinna osoba, która zna obie osoby. W kulturach azjatyckich istotny jest również ograniczony kontakt wzrokowy podczas powitania.
Podawanie ręki w różnych kulturach jest więc sprawą dość istotną, bo zasad savoir vivre jest, jak widać wiele. Podczas przygotowań do rozmów służbowych czy towarzyskich warto więc sprawdzić gdzie lepiej nie podawać ręki na powitanie, oraz gdzie podawanie ręki jest wręcz wymagane.
Lepiej nie podawać lewej ręki w Indiach, uważana jest ona za nieczystą 😉 przynajmniej tak słyszałam, nigdy nie byłam w Indiach, by zweryfikować tę informację 😉
Mi mama zawsze mówiła, że pierwsze wrażenie jest najważniejsze. Warto sobie wyrobić mocny uścisk dłoni, są większe szanse, że ktoś nas zapamięta 😀
To chyba działa tylko w przypadku kobiet, na nikim nie zrobi to wrażenie, że mężczyzna będzie miał silny uścisk 😀