Choć niewielkie wgniecenie w karoserii nie wpływa na mechaniczny stan auta, to jednak wygląda nieestetycznie i obniża wartość pojazdu. Dlatego opłaca się je naprawić, tym bardziej, jeśli możliwe jest zastosowanie bezinwazyjnych metod. Sprawdzamy, jakie są sposoby wyciągania wgniotek i na który z nich warto się zdecydować.

Usuwanie wgnieceń bez lakierowania

Wyciąganie wgniotek to przede wszystkim metoda PDR (wgniecenia.pl), która umożliwia usuwanie uszkodzeń bez konieczności lakierowania. Jest to zdecydowanie najskuteczniejsza technika naprawy wgniotek spowodowanych gradobiciem czy niewielką stłuczką parkingową. Trzeba jednak pamiętać, że stosuje się ją tylko wtedy, gdy nie doszło do uszkodzenia lakieru oraz gdy miejsce wgniecenia nie było wcześniej szpachlowane. A na czym dokładnie ona polega?

Usuwanie wgnieceń bez lakierowania można przeprowadzić na dwa sposoby – poprzez wypychanie lub wyciąganie. Pierwsza metoda polega na masowaniu blachy przy pomocy specjalnych narzędzi i stosuje się ją w przypadku tych części samochodu, do których jest łatwy dostęp od wewnątrz (np. na masce). Z kolei wyciąganie to tzw. metoda „na klej”, która pozwala na usunięcie wgniecenia z niemal każdego miejsca w samochodzie. Bez względu na to, którą metodę trzeba będzie zastosować, powinniśmy się zwrócić o pomoc do specjalistów, którzy posiadają nie tylko odpowiednie narzędzia, ale również wiedzę i doświadczenie. Dzięki temu po wgniotce nie będzie żadnego śladu.

Samodzielne usuwanie wgnieceń metodą PDR

Wspomniane wcześniej techniki można wykonać też samemu, jednak wiąże się to ze sporym ryzykiem. Nieprawidłowy dobór narzędzi i nieumiejętność posługiwania się nimi może sprawić, że tylko pogorszymy wygląd naszego pojazdu. Jednak jeśli koniecznie chcemy usunąć wgniecenie samodzielnie, powinniśmy najpierw zakupić specjalny zestaw do usuwania wgniotek w karoserii i wyciągnąć blachę metodą „na klej”. Jak to zrobić?

Zazwyczaj na specjalną przyssawkę musimy nałożyć gorący klej i przykleić ją na środek wgniecenia. Po kilku minutach, gdy klei wyschnie, wkładamy dźwignię i kręcimy przyssawką tak długo, aż wyprostujemy blachę. Następnie odklejamy przyssawkę i czyścimy miejsce, w którym było wgniecenie.

Samodzielne usunięcie wgnieceń może być skuteczne, ale nie musi. Istotnym czynnikiem jest tutaj wprawa, a także dobór odpowiednich narzędzi. Nie znając się na naprawach karoserii, nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy zakupiony zestaw będzie odpowiedni do wielkości wgniotki.

Usuwanie wgnieceń domowymi sposobami

Inne domowe sposoby na usunięcie wgniecenia w karoserii to na przykład podgrzewanie i chłodzenie blachy. Najczęściej podgrzewa się ją suszarką, a chłodzi sprężonym dwutlenkiem węgla. W ten sposób blacha powinna się wyprostować pod wpływem drastycznej zmiany temperatury, jednak nigdy nie mamy pewności, czy rzeczywiście się to uda. Niektórzy próbują też polać blachę gorącą wodą, a następnie wyciągnąć wgniotkę za pomocą gumowego przepychacza do rur kanalizacyjnych. Jednak efekty tej metody również są wątpliwe.

1 Comment on Wyciąganie wgniotek — jak usunąć wgniecenie w karoserii?

  1. Spadająca gałąź uszkodziła mi ostatnio samochód, mam nadzieję, że uda się naprawić maskę w ten sposób, bo nie mam możliwość oddania auta na kompleksową wymianę część i jeżdżę po mieście i straszę 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *