Nie raz spotykaliśmy się z sytuacjami, gdy podczas jazdy samochodem czy autobusem natknęliśmy się na remont drogi. Z jednej strony utrudnia to poruszanie się podczas jazdy, a z drugiej strony może polepszyć sytuację, gdy droga zostanie odnowiona. W niniejszym artykule przeczytasz o znakach drogowych związanych z budową oraz znajdziesz podpowiedzi, jak należy poruszać się po drodze w bezpieczny sposób.

Jakie są znaki drogowe związane z budową?

Znaki drogowe są niezbędnymi elementami informacyjnymi każdego kierowcy. Dzięki nim możemy bezpiecznie i w łatwy sposób przemieszczać się po drodze. Jednakże jeśli mamy do czynienia z drogą, która wymaga renowacji, należy umieścić specjalne znaki drogowe związane z budową, aby kierowcy mogli bezpiecznie przejechać przez jezdnię. Można wyróżnić takie znaki drogowe jak Znak roboty drogowe A-14, Wyjazd z budowy, UWAGA – wjazd na teren budowy itp. Te oraz inne znaki drogowe szerzej opisuje Unistop na swoim blogu, gdzie przedstawiono ich rodzaje zawiązane z budową, jak i pokazano zasady bezpiecznego poruszania się po drogach w czasie remontu itp. Specjalne oznakowania są niebywale ważne dla każdego kierowcy, ponieważ dzięki nim dostają informacje, jak należy poprowadzić auto na drodze. Mogą zdarzyć się sytuacje, że nie ma konkretnego znaku, ale zamiast tego jest osoba, która steruje ruchem drogowym. Taka osoba jest odpowiedzialna za kierowaniem pojazdów w taki sposób, aby kierowcy mogli płynnie i bez problemów przejechać przez teren budowy.

Jak bezpiecznie przejechać autem blisko budowy?

Zazwyczaj informacje o budowie na drogach są wystawiane na  300 metrach od nich (na terenie niezabudowanym). Należy zwolnić i bacznie obserwować znaki, ponieważ kolejna informacja powinna się pojawić za 100 metrów, ale już na terenie zabudowanym. Jeśli remont drogi itp. jest przy małym ruchu, należy także zachować szczególną ostrożność podczas przejazdu, aby móc prawidłowo i bezpiecznie przejechać przez teren zabudowany. Przy większym ruchu koniecznie jest zastosowanie odpowiedniej odległości pomiędzy autami i także ograniczyć się do prędkości. W niektórych przypadkach można napotkać remont drogi dwukierunkowej. Dlatego pierw jest remontowana jedna strona, aby samochody mogły bez problemu przejechać przez drugą. W tym celu mogą być postawione przenośne sygnalizacje świetlne, aby ułatwić kierowcom bezpieczny przejazd.

Na co zwrócić uwagę podczas przejazdu obok budowy?

W powyższej części artykułu zostały przedstawione pokrótce informacje odnośnie oznakowań w czasie renowacji drogi. Warto także zwrócić uwagę, że nie tylko znaki drogowe mogą być dla kierowców informacją. Osoba, która jest odpowiedzialna za ruchem drogowym, ma obowiązek przeprowadzić pojazdy tak, aby przejazd pomiędzy samochodami został prawidłowo zaplanowany. Należy bacznie obserwować teren, ponieważ robotnicy drogowi mają na sobie specjalne kamizelki z odblaskami, aby ułatwić kierowcom rozpoznanie takich osób. Gdy widzimy, że nieopodal istnieje remont drogi, można także spróbować znaleźć inną trasę, żeby zaoszczędzić nie tylko czas, ale także cierpliwość. Niemniej jednak warto zapoznać się z takimi oznakowaniami, aby bezpiecznie i łatwo przejechać przez drogę w trakcie budowy.

1 Comment on Znaki drogowe związane z budową, czyli przejeżdżamy autem blisko budowy

  1. Śmiać mi się chce, jak niektórzy ludzie trąbią na innych bo za wolno jeżdżą a nie zwracają uwagi na znaki związane z budową… Kto daje im prawo jazdy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *