Miesiąc: maj 2020

Wyciąganie wgniotek — jak usunąć wgniecenie w karoserii?

Usuwanie wgnieceń

Choć niewielkie wgniecenie w karoserii nie wpływa na mechaniczny stan auta, to jednak wygląda nieestetycznie i obniża wartość pojazdu. Dlatego opłaca się je naprawić, tym bardziej, jeśli możliwe jest zastosowanie bezinwazyjnych metod. Sprawdzamy, jakie są sposoby wyciągania wgniotek i na który z nich warto się zdecydować.

Usuwanie wgnieceń bez lakierowania

Wyciąganie wgniotek to przede wszystkim metoda PDR (wgniecenia.pl), która umożliwia usuwanie uszkodzeń bez konieczności lakierowania. Jest to zdecydowanie najskuteczniejsza technika naprawy wgniotek spowodowanych gradobiciem czy niewielką stłuczką parkingową. Trzeba jednak pamiętać, że stosuje się ją tylko wtedy, gdy nie doszło do uszkodzenia lakieru oraz gdy miejsce wgniecenia nie było wcześniej szpachlowane. A na czym dokładnie ona polega?

Usuwanie wgnieceń bez lakierowania można przeprowadzić na dwa sposoby – poprzez wypychanie lub wyciąganie. Pierwsza metoda polega na masowaniu blachy przy pomocy specjalnych narzędzi i stosuje się ją w przypadku tych części samochodu, do których jest łatwy dostęp od wewnątrz (np. na masce). Z kolei wyciąganie to tzw. metoda „na klej”, która pozwala na usunięcie wgniecenia z niemal każdego miejsca w samochodzie. Bez względu na to, którą metodę trzeba będzie zastosować, powinniśmy się zwrócić o pomoc do specjalistów, którzy posiadają nie tylko odpowiednie narzędzia, ale również wiedzę i doświadczenie. Dzięki temu po wgniotce nie będzie żadnego śladu.

Samodzielne usuwanie wgnieceń metodą PDR

Wspomniane wcześniej techniki można wykonać też samemu, jednak wiąże się to ze sporym ryzykiem. Nieprawidłowy dobór narzędzi i nieumiejętność posługiwania się nimi może sprawić, że tylko pogorszymy wygląd naszego pojazdu. Jednak jeśli koniecznie chcemy usunąć wgniecenie samodzielnie, powinniśmy najpierw zakupić specjalny zestaw do usuwania wgniotek w karoserii i wyciągnąć blachę metodą „na klej”. Jak to zrobić?

Zazwyczaj na specjalną przyssawkę musimy nałożyć gorący klej i przykleić ją na środek wgniecenia. Po kilku minutach, gdy klei wyschnie, wkładamy dźwignię i kręcimy przyssawką tak długo, aż wyprostujemy blachę. Następnie odklejamy przyssawkę i czyścimy miejsce, w którym było wgniecenie.

Samodzielne usunięcie wgnieceń może być skuteczne, ale nie musi. Istotnym czynnikiem jest tutaj wprawa, a także dobór odpowiednich narzędzi. Nie znając się na naprawach karoserii, nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy zakupiony zestaw będzie odpowiedni do wielkości wgniotki.

Usuwanie wgnieceń domowymi sposobami

Inne domowe sposoby na usunięcie wgniecenia w karoserii to na przykład podgrzewanie i chłodzenie blachy. Najczęściej podgrzewa się ją suszarką, a chłodzi sprężonym dwutlenkiem węgla. W ten sposób blacha powinna się wyprostować pod wpływem drastycznej zmiany temperatury, jednak nigdy nie mamy pewności, czy rzeczywiście się to uda. Niektórzy próbują też polać blachę gorącą wodą, a następnie wyciągnąć wgniotkę za pomocą gumowego przepychacza do rur kanalizacyjnych. Jednak efekty tej metody również są wątpliwe.

Szczyrk zimą i latem. Popularne trasy narciarskie, rowerowe i piesze w Szczyrku

Kijki narciarskie

Szczyrk to jedna z popularniejszych miejscowości turystycznych, która oblegana jest zarówno latem, jak i zimą. Szczególnie miejsce to upodobali sobie miłośnicy aktywności fizycznej – narciarze, rowerzyści oraz ci, którzy po prostu lubią spacerować i zwiedzać. Jakie szlaki dla turystów warto wziąć pod uwagę?

Dlaczego warto pojechać do Szczyrku?

Szczyrk to jeden z popularniejszych kierunków turystycznych. Pomimo tego, iż miejscowość ta znana jest przede wszystkim wśród miłośników narciarstwa i białego szaleństwa, z powodzeniem coś dla siebie mogą znaleźć także inni. Dzieje się tak za sprawą licznych szlaków turystycznych – pieszych i rowerowych, co pozwala na większe zróżnicowanie aktywności, niezależnie od pory roku. Osoby niezbyt chętne do wypraw, też znajdą dla siebie rozrywkę – miasto oferuje zróżnicowane rozrywki tak dla miłośników kultury, jak i tych, którzy po prostu chcą posiedzieć w barach i restauracjach.

Jakie trasy narciarskie w Szczyrku wybrać?

Niewątpliwie koronną specjalizacją Szczyrku jest turystyka narciarska, która co roku w okresie zimowym przyciąga miłośników tego białego szaleństwa. Możliwości do wyboru mamy co najmniej kilka i wiążą się one z ośrodkami sportowo-rekreacyjnymi, które działają przez cały rok, a w szczególności zimą.

Trasy narciarskie w Szczyrku to m.in. trasy Beskid Sport Arena, Szczyrk Mountain Resort, Kompleks Narciarski Biały Krzyż, Kaimówka, Wyciąg Klimczok czy Hala Skrzyczeńska. Rzecz jasna nie wyczerpuje to całego zestawienia, a każdy fan zjazdów na nartach czy snowboardzie może znaleźć coś dla siebie.

Kijki narciarskie

Jakie popularne trasy rowerowe w Szczyrku?

Jadąc do Szczyrku w okresie wiosennym, letnim czy nawet jesiennym, można zdecydować się na inne formy aktywności, do których zalicza się także jazda na rowerze. Górska okolica zachęca wręcz do tego, by zwiedzić ją, wykorzystując w tym celu właśnie taki środek transportu i mogą się na to zdecydować zarówno doświadczeni cykliści szukający mocniejszych wrażeń, jak i amatorzy w tym, także całe rodziny.

Trasy rowerowe zostały specjalnie przygotowane i oznaczone kolorami, pod względem trudności. Szlaki niebieskie są stosunkowo łatwe, niezbyt długie, a czas przejazdu krótki, trudniejsze są szlaki żółte, a najbardziej wymagające – czerwone. Można się z nimi zapoznać na stronie urzędu miasta.

Niektóre ośrodki sportowo-rekreacyjne także stworzyły własne trasy rowerowe, przykładem może być trasa Enduro Trails, które oferują aktywność zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych. One także zostały oznaczone kolorami, które wyznaczają poziom trudności oraz zaawansowania dla użytkowników.

Jakie trasy piesze dla turystów w Szczyrku?

Obok jazdy na nartach i rowerze, dużą popularnością cieszą się wycieczki piesze. Znacznie ułatwia to fakt, iż w Szczyrku można znaleźć wiele szlaków turystycznych, które z powodzeniem mogą sprawdzić się na rodzinne wycieczki lub na bardziej wymagające wyprawy.

Wyróżnia się tutaj m.in. trasę spacerową na przełęcz Siodło i schronisko PTTK Klimczok, trasę spacerową na Klimczok przez Trzy Kopce, trasę spacerową po miejskiej zielonej lub niebieskiej ścieżce, a dla bardziej wymagających jest jeszcze trasa spacerowa Orla Pętla. Warto wymienić tu jeszcze szereg innych tras, w tym szlak im. Stanisława Huli, ścieżkę przyrodniczą Karkoszczonkę, a także szlaki na Skrzyczne.

Nitownica elektryczna czy akumulatorowa? Popularne modele nitownic

nitownice akumulatorowe

Nitowanie to nadal popularna metoda łączenia poszczególnych elementów konstrukcyjnych, technika scalania powierzchni różnego rodzaju wykorzystywana jest zarówno w przemyśle, jak i podczas zajęć hobbystycznych. Rynek oferuje wiele modeli nitownic, warto więc wiedzieć czym różnią się między sobą. Jakie nitownice są najlepsze? Kiedy wybrać nitownicę elektryczną z zasilaniem sieciowym, a kiedy akumulatorową?

nitownice akumulatorowe

Nitownica elektryczna z zasilaniem sieciowym – czy warto?

Monterzy metalowych konstrukcji budowlanych, mechanicy, tapicerzy, ślusarze wiedzą, że nitownica elektryczna to użyteczne narzędzie, które umożliwia sprawne i szybkie wykonywanie połączeń nitowych. To popularne urządzenie może służyć nie tylko do scalania elementów wykonanych z metalu, doskonale sprawdza się w łączeniu fragmentów skór, tkanin, gumy lub sztucznych tworzyw.

Nitownica elektryczna stwarza możliwość bezproblemowego przeprowadzania prac, bez konieczności angażowania siły mięśni. Jest doskonałym rozwiązaniem podczas dłuższych prac, kiedy we znaki dają się zmęczenie i bolące dłonie. To urządzenie, które jest w stanie sprostać wymagającym i długotrwałym pracom.

Warto pamiętać, że modele z elektrycznym zasilaniem sieciowym eliminują problem wyczerpania prądu, jednak trzeba zwrócić uwagę, że czasem ogranicza brak dostępu do źródła energii. Podczas niektórych prac kłopotem może okazać się również niewystarczająca długość przewodu doprowadzającego energię do urządzenia.

Jakie zalety i wady nitownicy akumulatorowej?

Rolą nitownicy elektrycznej sieciowej oraz akumulatorowej jest ułatwienie wykonywanych prac, jednak nitownica akumulatorowa to zdecydowanie bardziej praktyczne i wygodne narzędzie, które zapewnia dużą swobodę działania. Poszukując sprzętu wysokiej jakości, warto sięgnąć w przestrzeń internetu. Elektryczna nitownica akumulatorowa do kupienia online np. w sklepie Incop stwarza możliwość przeprowadzania prac w każdym miejscu. Jej zaletą jest mobilność i brak ograniczeń w przemieszczaniu się.

To urządzenie, które sprawdza się w wymagających warunkach, również w takich, w których brak jest dostępu do prądu, czy skompresowanego powietrza. Dla niektórych wadą nitownicy akumulatorowej jest jej ciężar, wmontowany akumulator sprawia, że urządzenie nie zawsze jest wygodne w użytkowaniu w trakcie długotrwałych prac.

Popularne modele nitownic

Producenci nitownic oferują wiele modeli tych sprzętów. Oprócz nitownic elektrycznych i akumulatorowych w sprzedaży znajdziemy:

  • Nitownice ręczne – proste konstrukcyjnie narzędzia, które przeznaczone są do krótkotrwałych prac, okazjonalnego użytku. Nitownice ręczne do nitów i nitownice ręczne do nitonakrętek nie wymagają żadnego źródła zasilania, jedynym zasobem energii jest siła ludzkich mięśni.
  • Nitownice pneumatyczne – niezawodne narzędzia o wysokim potencjale użytkowym wykorzystywane są podczas zajęć profesjonalnych. Zasilane sprężonym powietrzem przeznaczone są do długotrwałych zadań na wymagających materiałach.

W czym przewozić kwiaty, sadzonki? Jakie skrzynki, pojemniki dla branży ogrodniczej?

skrzynki do transportu roślin

Nowoczesne ogrodnictwo wymaga funkcjonalnych i ekologicznych rozwiązań w zakresie transportu i przechowywania asortymentu roślinnego. Dla właścicieli plantacji i ogrodów, szkółek i centrów ogrodniczych ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa roślinom, ochrona przed działaniem czynników zewnętrznych oraz przed utratą jakości. W czym przewozić kwiaty, sadzonki?

Jakie pojemniki dla branży ogrodniczej?

Rynek roślin, kwiatów, ziół i sadzonek stale oczekuje nowych technologii, które zwiększają trwałość i ochronę delikatnego towaru przed zniszczeniem podczas magazynowania i obrotu. Właściciele punktów ogrodniczych mogą wybierać spośród skrzynek do transportu roślin, producenci i dostawcy oferują coraz szerszy asortyment pojemników przeznaczonych do przechowywania sadzonek owocowych i warzywnych, bulw, kłączy, cebul czy kwiatów ciętych. Skrzynki do transportu kwiatów produkuje Bekuplast, pojemniki z tworzyw sztucznych tej firmy z powodzeniem wykorzystuje się w ogrodnictwie, szkółkach oraz centrach ogrodniczych.

skrzynki do transportu roślin

Opakowania przeznaczone dla tej branży muszą spełniać szereg wymogów, dzięki którym roślinny towar nie ulega zniszczeniu w drodze do odbiorcy. Idealne do transportu sadzonek krzewów i kwiatów są pojemniki z tworzywa sztucznego o dużej ładowności, w różnych wariatach wykończenia.

Skrzynki do transportu roślin – czym kierować się w wyborze?

Wybór pojemników dla branży ogrodniczej musi zostać podyktowany rodzajem przewożonego i magazynowanego towaru. Opakowania na kwiaty, małe krzewy występują w wielu modelach, dostosowanych do określonych wymogów. Skrzynki przeznaczone dla roślin bytujących w środowisku wodnym odróżniają się od pojemników przeznaczonych do transportu sadzonek, bylin i cebul.

Dla roślin wodnych najlepszym wyborem są pełne skrzynki, które nie przeciekają i nie przepuszczają wilgoci. Dobrze, jeśli pojemniki z plastiku przeznaczone do transportu roślin można układać w stosy, co znacznie ogranicza cenną przestrzeń. Skrzynki pełne dla ogrodnictwa muszą być stabilne i wytrzymywać duże obciążenia.

Popularnym rozwiązaniem wykorzystywanym w przewożeniu roślin są perforowane skrzynki z tworzywa sztucznego. Ażurowe boki i dno pojemników na kwiaty i sadzonki zapewniają optymalną wentylację roślin. Odpowiednio zaprojektowane perforowane pojemniki umożliwiają odpływ nadmiaru wody, dzięki czemu nie występują zastoje wilgoci i rośliny nie są narażone na gnicie.

Pojemniki na kwiaty z tworzyw sztucznych – dlaczego warto?

Wybierając plastikowe skrzynki na kwiaty należy zwrócić uwagę, przede wszystkim na ich walory praktyczne, funkcjonalne oraz estetyczne. Ważne, by opakowania na rośliny do transportu i magazynowania zapewniały bezpieczeństwo towaru oraz wygodę pracowników podczas przewożenia i układania. Nie wolno również zapominać o aspekcie ekologicznym, dlatego warto stawiać na pojemniki z tworzyw sztucznych, które w całości podlegają recyklingowi.